Zakladatel fóra v Davosu čelí skandálu. Měl zhoršovat skóre Británii, aby podkopal brexit

Zakladatel fóra v Davosu Schwab měl manipulovat s daty, aby očernil Británii po referendu o brexitu. Znovu se tak vyostřuje střet mezi ním a správní radou fóra, v níž zasedají například šéfky ECB i MMF nebo šéf BlackRocku.
Bývalý šéf fóra v Davosu Klaus Schwab měl manipulovat daty, aby zhoršil, případně vylepšil postavení některých zemí v mezinárodně sledovaných žebříčcích, zjistila dle předběžné zprávy švýcarská právní kancelář Homburger.
Schwab například roku 2017 měl tlačit na to, aby se uměle zhoršila data Británii. Chtěl tak prý zamezit tomu, aby se dostalo argumentační munice stoupencům brexitu.
Zakladatel Světového ekonomického fóra Schwab jej řídil od roku 1971 až do letošního dubna, kdy náhle odstoupil.
Světové ekonomické fórum (WEF) zahájilo vyšetřování svého zakladatele Klause Schwaba, který na konci minulého týdne po 54 letech odstoupil z čela této organizace.
FAZ: Rezignace šéfa Davosu je podivně rychlá. Probíhá vyšetřování jeho aktivit
Leaders
Původně se každoroční konference nazývala Evropské fórum managementu, na změnu názvu došlo až v roce 1987. Následně se proslulé „davoské fórum“ stalo předním symbolem pokročilé globalizace 90. let a prvních desetiletí tohoto milénia, kdy se jeho zaměření postupně stále zřetelněji stáčelo též k environmentálním otázkám.
Kromě pořádání celosvětově ostře sledované konference publikuje fórum také právě respektované mezinárodní žebříčky zemí, včetně Globální zprávy o konkurenceschopnosti, v níž právě se měl Schwab dopustit manipulace s daty.
Šetření kanceláře Homburger tak vyostřuje střet mezi Schwabem a správní radou Světového ekonomického fóra. Právě správní rada si u kanceláře prošetření Schwabova jednání zadala. Schwab jeho předběžné výsledky odmítá. Nařkl naopak radu z porušení ujednání ohledně mediálního referování o celé věci. Zprávu jako první přinesl včera švýcarský nedělník SonntagsZeitung.
Von der Leyenová chce upevnit svoji moc nad Evropou, využívá oslabení Berlína i Paříže. Trump ovšem Evropské unii hrozí cly, pokud bude dále pokutovat jeho podporovatele Muska, Bezose, Zuckerberga či společnost Apple
Lukáš Kovanda: V Davosu to vře. Leyenová chce být mocnější a Trump kope za své mecenáše
Názory
Schwab rezignoval letos v dubnu na základě nařčení ze zpronevěry finančních prostředků fóra a také ze sexuálního obtěžování.
Ve správní radě, jež jeho rezignaci přijala, zasedá například Christine Lagardeová, šéfka Evropské centrální banky, dále Kristalina Georgievová, šéfka Mezinárodního měnového fondu, Larry Fink, šéf BlackRocku, největší investiční společnosti světa, jordánská královna Rania nebo Al Gore, bývalý viceprezident USA.
Členem rady je také Peter Brabeck-Letmathe, bývalý generální ředitel společnosti Nestlé, který byl po Schwabově rezignaci vedením Světového ekonomického fóra dočasně pověřen. Jako o možné plnohodnotné Schwabově nástupkyni se spekuluje o zmíněné Lagardeové.