Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Německé korporáty napumpují do ekonomiky biliony. A chtějí zaměstnávat migranty

Olaf Scholz ve fabrice Siemens
Profimedia
 ČTK

Více než šest desítek předních německých podniků oznámilo, že hodlá do roku 2028 investovat 631 miliard eur (15,5 bilionu korun). Zástupci skupiny Made for Germany, v níž jsou i společnosti jako Siemens nebo Deutsche Bank, se dnes setkají s kancléřem Friedrichem Merzem. Ten už jejich oznámení přivítal, podle nich to pomůže přesvědčit i zahraniční investory.

„Jako aliance mnoha předních podniků chceme ve spolupráci s politiky přispět k tomu, aby Německo a s ním Evropa opět rostly,“ řekl šéf Deutsche Bank Christian Sewing listu Handelsblatt. Podle něj to může pomoci ke změně nálady ve společnosti. „Musíme nyní vyslat společnosti jasný signál, že se něco děje,“ dodal.

Kancléř Merz iniciativu ocenil. „Vysílají tak silný vzkaz směrem k mezinárodním podnikům, aby v Německu zase silněji investovaly,“ řekl. Agentura Reuters podotkla, že není jasné, zda byly avizované investice už dříve v plánu, respektive jaká část z nich jsou nové závazky.

Friedrich Merz má nakročno na post příštího německého kancléře

Němci chtějí víc utrácet. Jenže hned zdražily státní dluhopisy

Úrok na německých státních dluhopisech prudce vyskočil. Německu se tak prodraží splácení státního dluhu.

Přečíst článek

Dnešního „investičního summitu“ v berlínském kancléřství se kromě zástupců iniciativy Made for Germany a kancléře Merze zúčastní také ministr financí Lars Klingbeil a ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová. Šéf společnosti Siemens Roland Busch je chce podle litu Handelsblatt vyzvat mimo jiné k tomu, aby se intenzivněji zabývali nedostatkem pracovních sil. „Máme tu třeba velký potenciál u lidí, kteří mohou pracovat, ale ještě nesmí,“ uvedl se zjevným odkazem na některé skupiny migrantů v Německu. Tlačit chtějí podniky také na digitalizaci, kvůli níž ve své vládě Merz zřídil zvláštní ministerstvo.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve srovnání s předchozími třemi měsíci zvýšil o 0,4 procenta, a německá ekonomika se tak vyhnula recesi.

Bilionové investice chystá i erár 

Přední ekonomické instituty podle aktualizovaných výhledů očekávají, že letos německá ekonomika vykáže růst o 0,3 procenta a v příštím roce o 1,5 až 1,7 procenta. Tyto odhady zatím nezohledňují případné zavedení třicetiprocentních amerických cel. Do USA míří zhruba deset procent německého exportu.

Strany Merzovy vlády - konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) - se dohodly na vzniku zvláštního fondu na investice do infrastruktury, v němž má být 500 miliard eur (zhruba 12,5 bilionu korun) a který bude financován po dobu 12 let z půjček. Peníze mají putovat na opravu silnic, železnic, mostů a energetické soustavy, ale například i škol, školek a nemocnic. Pětina by měla být investována do klimatických opatření, další pětinu mají obdržet spolkové země.

CDU/CSU a SPD se dohodly také na reformě takzvané dluhové brzdy - ústavního opatření, které má bránit přílišnému zadlužování země. Cílem bylo především zajistit dostatek peněz na obranné výdaje. Německo podle plánu do roku 2029 postupně zvýší výdaje na obranu na 3,5 procenta HDP, už letos by měly dosáhnout 2,4 procenta HDP.

Senioři na jachtě

Němci mají recept na zdravý systém penzí. Stačí prý zdanit majetné seniory

Příslušníci generace takzvaných baby boomerů by měli v Německu platit zvláštní solidární daň, aby pomohli stabilizovat důchodový systém. Navrhli to odborníci Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW).

Přečíst článek

Nemocný muž se uzdravuje. Němci nasypou miliardy průmyslu

Vynořuje se nové Německo. Země, dříve kritizovaná za pacifistický postoj, šetření a ekologizaci průmyslu, nyní zbrojí a bude sypat podnikům dotace. Má z toho profitovat celá Evropská unie. Jenže na to Němci nemají peníze, tak jim musí unie udělit rozpočtovou výjimku.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Friedrich Merz, šéf CDU a Lars Klingbeil z SPD

Merz se dohodl se sociálními demokraty. Žádných sto dní na rozkoukání jeho vláda nedostane

Přečíst článek
Friedrich Merz

Týden tradera: Historická otočka Německa. Dostala Evropa konečně nový impuls?

Přečíst článek
Friedrich Merz

Lukáš Kovanda: Světový trh s dluhem se otřásá, kvůli šoku ze zadlužování Německa

Přečíst článek
Doporučujeme