Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biden tlačí Rijád k vyšší těžbě ropy. Radost z toho budou mít i čeští řidiči

tankování, čerpací stanice
Pixabay
Lukáš Kovanda

Ropa zlevňuje vlivem šíření delta mutace covidu v asijských zemích, jako je Čína či Japonsko, které patří k největším světovým dovozcům ropy. Bílý dům navíc zesiluje tlak na ropný kartel, aby navýšil těžbu. Je to dobrá zpráva pro české řidiče. Ceny pohonných hmot půjdou dolů.

Reklama

Cena benzinu v Česku v uplynulém týdnu stagnovala a nafta mírně zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stál u čerpacích stanic ve středu v průměru 33,78 koruny za litr, což je stejně jako před týdnem. Nafta zlevnila o čtyři haléře na 31,62 koruny za litr. 

Pohonné hmoty v příštích sedmi dnech zlevní, v rozsahu kolem patnácti haléřů na litr. Definitivně tak zvrátí trend, který trval od počátku letošního roku. Ceny rostly až do konce července. Po přechodné stagnaci první poloviny srpna ale začnou nabírat klesající trend.  

Hlavním důvodem je pokles cen ropy na světových trzích. Od počátku letošního srpna zlevnila ropa Brent o pět dolarů na barel. Ze 76,30 na 71,30 dolaru za barel. Toto bezmála sedmiprocentní zlevnění se v cenách pohonných hmot v ČR teprve ještě projeví, neboť vývoj cen benzínu a nafty v ČR má zhruba dvou- až třítýdenní zpoždění za vývojem cen ropy.  

Ropa zlevňuje

Zlevňující efekt klesajících cen ropy jen velmi mírně utlumí vývoj kurzu koruny vůči dolaru. Česká měna od počátku srpna vůči té americké sice oslabila, ale nepatrně, v rozsahu desetihaléře.  

Ropa zlevňuje vlivem šíření delta mutace covidu v asijských zemích, jako je Čína či Japonsko. To je stále kritičtější. Zdravotníci mají například za to, že šíření nákazy v japonské metropoli Tokiu, kde před několika dny skončily olympijské hry, se již dostalo z pod jejich kontrolu. Související omezení dopravy v zemích jako je právě Japonsko či Čína, jež patří k největším světovým dovozcům ropy, vytváří citelný tlak na pokles ropných cen.  

Tankování benzinu u čerpací stanice, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ropní těžaři ukončili hádky. Potěší to i české řidiče

Členové kartelu OPEC a jejich spojenci z řad tradičních těžařů v čele s Ruskem se včera dohodli na postupném koordinovaném navyšování těžby. Čeští řidiči se tak dočkají zastavení citelného nárůstu cen pohonných hmot z posledních týdnů, ba jejich zlevnění.

Přečíst článek

Ty tlačí dolů také postupné navyšování limitů těžby, němž minulý měsíc rozhodli klíčoví světoví těžaři z kartelu OPEC a jejich spojenci. Těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem dojednali pravidelné, každoměsíční navyšování těžby, přičemž s navyšováním začínají již nyní v srpnu.  

Americký prezident Joe Biden navíc včera vybídl právě Saúdskou Arábii a její spojence v regionu, aby zajistili navýšení dodávek ropy na světové trhy. Rijád představuje dlouhodobého vojenského spojence Washingtonu.  

Levněji budou tankovat i u sousedů

Biden sice zatím nejnaléhavěji z amerických prezidentů volá po odklonu od fosilních paliv, i pod vlivem alarmující klimatické zprávy OSN z tohoto týdne, avšak zároveň stále vnímá důležitost dostupných cen energií a paliv pro vnitropolitické „klima“ v USA. Výraznější růst cen energií a paliv v USA tradičně snižuje šance stávajícího prezidenta na znovuzvolení.   

Pohonné hmoty budou v příštích sedmi dnech zlevňovat i v dalších zemích, do nichž často cestují čeští řidiči. Benzín nyní natankují levněji než v Česku ve Slovinsku, v Maďarsku, v Polsku a tradičně v Rumunsku a Bulharsku. V Rakousku je cena benzínu srovnatelná. Na Slovensku, v Chorvatsku, v Německu, v Itálii či Řecku je pak benzín dražší.  

Naftu natankují čeští řidiči levněji opět v Bulharsku a Rumunsku, ale také v Polsku. Srovnatelné ceny se dočkají v Rakousku a na Slovensku. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, v Itálii i v Řecku je pak její cena vyšší. Cenu nafty v ČR snižuje letošní snížení spotřební daně z ní.  

Tankování benzinu u čerpací stanice, ilustrační foto

Vrchol poptávky po benzinu a naftě pro silniční dopravu nastane už v roce 2027

Svět jde vstříc zelené mobilitě. Poptávka po fosilních palivech v silniční dopravě začne klesat o čtyři roky dřív, než se původně čekalo, díky rozmachu elektromobilů.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Tandem Saúdů a Rusů škrtí těžbu ropy tak vydatně, že hrozí její největší globální nedostatek minimálně od roku 2007

Lukáš Kovanda: Tandem Saúdů a Rusů škrtí těžbu ropy tak vydatně, že hrozí její největší globální nedostatek minimálně od roku 2007

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty po dlouhé době zdražují. Ale nevydrží jim to dlouho

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty po dlouhé době zdražují. Ale nevydrží jim to dlouho

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme