Reklama

Bankrotů v Česku ubylo. Firmy mohou pořád ještě sahat do rezerv

Bankrotů v Česku ubylo. Firmy mohou pořád ještě sahat do rezerv
Pixabay
 ČTK

Počet bankrotů v Česku byl v dubnu nejnižší od prosince 2020. Krach vyhlásilo 44 společností, oproti březnu o 18 méně. Počet vyhlášených bankrotů podnikatelů klesl meziměsíčně o 91 na 398. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Reklama

„Zatímco v předchozích třech měsících zbankrotovalo vždy přes 60 firem, v dubnu to bylo zhruba o třetinu méně. Je to dáno i tím, že na duben připadly velikonoční svátky, během kterých úřady nejsou aktivní. I tak jde v dlouhodobém porovnání o velmi nízký počet. Před deseti lety bylo běžné, že bankrotovalo více než sto firem měsíčně,” uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Letos v dubnu bylo zároveň podáno 105 návrhů na bankrot firem, o 24 více než v březnu. Počet návrhů na bankrot podnikatelů proti předchozímu měsíci klesl o 87 na 439.

Po kolapsu několika bank přetrvávají obavy z amerického bankovního sektoru.

Další kolo bankovní paniky. Roztáčejí ho sociální sítě, akcie amerických bank padají

V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky, živí ji vydatně i fámy na sociálních sítích. Banky ale těžce nesou též další zvýšení základního úroku centrální banky, k němuž došlo včera, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Kolísání počtu bankrotů v průběhu roku je podle Kameníčkové běžné. Klesající počet bankrotů naznačuje, že firmy mají stále ještě dostatečné rezervy na to, aby se vyrovnaly s nepříznivými ekonomickými podmínkami.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (19) a v Jihomoravském kraji (7). Naopak žádný bankrot firmy nebyl vyhlášen v Libereckém a Plzeňském kraji. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů v Moravskoslezském (57) a v Ústeckém kraji (55). Nejméně pak ve Zlínském a Pardubickém kraji (shodně 13).

Dominují obchod a stavebnictví

V rámci odvětví bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v obchodu, a to celkem devět, ve zpracovatelském průmyslu osm a ve stavebnictví sedm. Mezi podnikateli se nejvíce bankrotů objevilo ve stavebnictví (109) a v obchodu (67).

Mezi největší společnosti, u kterých byl v dubnu vyhlášen bankrot, patří Masoprodej z Horní Lidče nebo pražský maloobchod Mammoth. U obou společností byl v dubnu vydán insolvenční návrh a také vyhlášen bankrot. V prvním případě byl návrh podán zaměstnanci, zatímco v druhém přímo firmou.

„Společnost Mammoth byla založena už v roce 1991 a ještě před nedávnem bylo její hospodaření v pořádku. Problém nastal až s rozšířením oblasti podnikání o prodej mobilních telefonů na leasing,” upřesnil vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz Jan Cikler.

Jozef Partika, obchodní ředitel, Michal Straka, specialista, Energetický Holding Malina

Malina Group vyhlásil insolvenci. Jde o miliardu

Společnost, o jejíchž praktiky se zajímala policie i politici, podala k Městskému soudu v Praze insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace společnosti. Podle odhadů Malina Group vybrala od klientů toužících po fotovoltaice více než miliardu korun.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme