Reklama

Apple posune hranice bezkontaktní platby. Z iPhonů se stanou platební terminály

bezkontaktní platba
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Apple chystá novou službu, která z klasických iPhonů udělá platební terminály, píše Bloomberg. Prodejcům k tomu, aby mohli přijímat platby, odpadne nutnost mít speciální hardware, vystačí si s mobilem. Akcie firmy Block, fintechu miliardáře Jacka Dorseyho, který se na platební řešení specializuje, v reakci na zprávu padají.

Reklama

Těžit z nové služby mohou zejména malí prodejci, nová funkce promění jejich iPhone v platební terminál a umožní jim přijímat platby přiložením karty nebo jiného iPhonu. 

Apple na nové funkci pracuje od roku 2020, kdy zaplatil zhruba 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) za kanadský startup Mobeewave. Firma nabízí službu, která umožní chytrým telefonům přijímat platby přiložením kreditní karty.

Virtuální karta (ilustrační foto)

Jednorázové „bezemisní“ kreditky dorazily do ČR. Nabízí je Česká spořitelna

Novou jednorázovou virtuální kartu si klienti na dva kliky vytvoří v internetovém bankovnictví v mobilu nebo na počítači a mohou s ní provést jednorázovou platbu na internetu. Po zaplacení virtuální karta automaticky zanikne, stejně tak v případě, že jí klient do 60 minut nevyužije.

Přečíst článek

Systém bude zřejmě využívat čip pro blízkopolní komunikaci (NFC), který se v současnosti používá pro Apple Pay. Nová funkce Applu fakticky umožní obejít zavádění nového hardwaru, protože značné množství zákazníků tento hardware, kterým bude iPhone, již má v kapse, uvedl Logan Purk, analytik společnosti Edward Jones. Dodal však, že pokud Apple nenabídne levnější produkt a jednodušší platformu, než je malými podniky široce využívaná Dorseyho platforma Square, mohli by se někteří podnikatelé zdráhat přejít k nové službě.

Square si účtuje za své zařízení 299 dolarů a poplatek 2,6 procenta plus 10 centů za každou transakci. Akcie Block se na začátku čtvrtečního obchodování propadly o 3,6 procenta na 106,98 dolaru.

Reklama

PayPal, ilustační foto

PayPal zvyšuje náskok v odložených platbách. Za miliardy koupí Paidy

PayPal za japonskou společnost Paidy zaplatí 2,7 miliardy dolarů (58 miliard korun).

Přečíst článek

Podle zdrojů začne Apple možná funkci zavádět prostřednictvím aktualizace softwaru v nadcházejících měsících. Apple se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Apple posiluje své finančně technologické služby. V roce 2019 ve spolupráci s bankou Goldman Sachs nabídl vlastní kreditní kartu a údajně chce nabídnout také službu kup hned, zaplať později.

Jack Dorsey, šéf Twitteru

Šéf Twitteru Dorsey za miliardy koupil australský Afterpay

Americká technologická společnost Square, kterou vlastní šéf Twitteru Jack Dorsey, koupí za 29 miliard dolarů (623 miliard korun) australskou firmu Afterpay, která nabízí odložení platby za nákupy.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme