Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Šéf Twitteru Dorsey za miliardy koupil australský Afterpay

Jack Dorsey, šéf Twitteru
Ryan Lash / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
 ČTK

Americká technologická společnost Square, kterou vlastní šéf Twitteru Jack Dorsey, koupí za 29 miliard dolarů (623 miliard korun) australskou firmu Afterpay, která nabízí odložení platby za nákupy.

Reklama

Transakce vytvoří významného hráče na trhu s internetovými platbami a pomůže urychlit růst Afterpay na důležitém trhu v USA i celosvětově.

Square se akvizicí snaží využít rostoucí popularity odvětví označovaného jako BNPL, což je zkratka z anglických slov Buy Now, Pay Later (kup teď, zaplať později). Odložené platby se loni staly mezi spotřebiteli velmi oblíbené a z okrajového sektoru se z nich stal hlavní proud.

Akvizice se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Afterpay obdrží podle dohody za každou svou akcii 0,375 akcie firmy Square. Na základě páteční závěrečné ceny akcií to představuje prémii více než 30 procent. Po dokončení budou akcionáři australské firmy vlastnit ve sloučené společnosti podíl asi 18,5 procenta. Transakce by měla být dokončena začátkem příštího roku. Správní rada Afterpay dohodu svým akcionářům jednomyslně doporučila, uvedla agentura Reuters.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Miliardáři na táboře v Sun Valley: řešily se nákupy, bitcoin i rafting

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a další těžkotonážní jména dnes odjíždějí z prázdninového pobytu v Idahu. Teprve se uvidí, které nové akvizice z toho vyplynou.

Přečíst článek

Firmu Afterpay založili v roce 2014 Anthony Eisen a Nick Molnar. V roce 2020 koupila podíl pět procent ve firmě čínská Tencent Holdings. Své služby nabízí více než 16 milionům zákazníků a téměř 100 tisíc obchodníků.

Podniky zaměřené na BNPL vydělávají na poplatcích a provizích od obchodníků, ne na úrocích. Obcházejí tak právní definici úvěru, tedy i úvěrové zákony. K poskytnutí služeb jim stačí jen jméno, adresa a datum narození žadatele. Podle kritiků je ale tento systém i snadnějším cílem podvodníků.

Firmu Square vlastní spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey. Podnik umožňuje zákazníkům zpracovávat transakce placené kreditní kartou pomocí zařízení připojeného k tabletům nebo chytrým telefonům. Square plánuje firmu Afterpay integrovat do svých služeb a umožnit obchodníkům, aby nabízeli službu svým zákazníkům i bez kreditní karty. Uživatelé Afterpay by pak mohli spravovat své splátky v aplikaci Square Cash, která má 70 milionů zákazníků, uvedla agentura AP.

bitcoin

Bitcoin skokově posiluje. Pomohl tomu Musk, Dorsey i Amazon

Hodnota světově nejznámější kryptoměny bitcoinu se po delší době opět výrazněji zvedá. Přiblížila se hranici 40 tisíc dolarů.

Přečíst článek

Michal Šnobr

Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega

Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Invia nabízí nákup zájezdů na třetiny. Ekonomové před tím varují

Revoluce v zájezdech. Lidem bude stačit na dovolenou v cizině tisícovka, nabízí největší prodejce zájezdů u nás. Zbytek doplatí později

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme