Zemřel herec a prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel herec a prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška, uvedla mluvčí festivalu Uljana Donátová, kterou cituje server Novinky.cz. Herec se potýkal s rakovinou. Donátová řekla, že je zatím brzy na to říct, kdy a v jaké podobě se uskuteční poslední rozloučení.
Bartoška se narodil 24. března 1947. Patřil mezi nejvýraznější a nejcharismatičtější osobnosti českého filmu a divadla. Úspěchy slavil na jevišti i před filmovou či televizní kamerou. V posledních letech se prezentoval zejména jako prezident filmového festivalu. Spolu s někdejší uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou a jejich týmem se jim podařilo skomírající přehlídku vrátit mezi elitní filmové akce.
Po studiu krátce působil v brněnském Divadle na provázku, v roce 1973 spolu s Karlem Heřmánkem a Pavlem Zedníčkem zamířili do Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde zazářil především jako Jakub ve hře Jakub a jeho pán.
Bartoška hrál svůdce a milovníky, básníka i banderovce, faráře, lékaře, šlechtice i pohádkové prince. Za roli houslisty ve filmu Mateje Mináče Všichni moji blízcí obdržel Českého lva. Byl hrdinou seriálů osmdesátých let, jakými byly Sanitka, Cirkus Humberto či My všichni školou povinní. Věnoval se také dabingu a později si přibral i roli producenta, když se podílel například na vzniku filmů Všichni moji blízcí a něžné komedie Babí léto.
„Charakterní, inspirativní a charismatický člověk“
Na úmrtí Jiřího Bartošky už zareagovali jeho herečtí kolegové. Podle nich byl kromě jiného charakterní, inspirativní a charismatický člověk. Například Miroslav Donutil, který stejně jako Bartoška absolvoval brněnskou JAMU, uvedl, že ztrácí kamaráda. „Odešel můj kamarád z největších. Je mi moc smutno,“ napsal Donutil.
„Nejen že Jiří byl krásný muž s nádherným hlasem, ale byl to i charakter a rovný chlap. To bylo hned vidět,“ řekla České televizi Magda Vášáryová. Podle Ivy Janžurové není nikdo, kdo by mohl Bartošku plnohodnotně nahradit v čele karlovarského filmového festivalu. „Měla jsem ho hrozně ráda, byl báječný,“ uvedla.
Producentka filmu Vlny Monika Kristlová, který měl premiéru na loňském festivalu v Karlových Varech, ho označila za spolupracovníka, jenž kolem sebe uměl vytvořit dobrou energii. „Je to obrovská ztráta pro celé naše kulturní společenství a především pro karlovarský festival. Naše společná setkání byla vždycky inspirující, takže nám tady Jiří bude chybět. Byl tady naším světlem, kreativní a vtipný člověk, byl autentický,“ řekla Kristlová.
Režisér a herec Miroslav Krobot vzpomíná na Bartošku také jako na společenského člověka. „Bylo ho všude plno ... Měli ho rádi diváci a myslím, že i kolegové. On ale nebyl sebestředný a s tím asi souvisí i to, že jsem ho nikdy neslyšel mluvit o tom, že by si chtěl zahrát tu nebo onu roli,“ poznamenal Krobot.
Magda Vášáryová řekla, že nejen česká, ale i československá kultura ztrácí charakterního člověka. „Jiří byl originál. Způsobem, jakým vystupoval, jak se choval. Byl elegantní, nebyl pomstychtivý, nebyl maloměšťácký. Je mi to velmi líto,“ řekla.
Režisér Zdeněk Troška s Bartoškou nikdy film netočil, ale jeho kariéru sledoval. „Byl to velice sympatický a charismatický kluk, a potom pán, který se stal idolem mnoha našich žen a dívek. Byl to krásný člověk a uměl hrát,“ řekl.
Kondolence od politiků
Jiří Bartoška byl vynikající herec, ale také nezapomenutelný prezident karlovarského festivalu, uvedl Fiala. „Rád vzpomínám na naše setkání v Praze či Karlových Varech. Byl výborným společníkem a také dobrým člověkem. Je mi velmi líto jeho odchodu,“ doplnil a vyslovil upřímnou soustrast jeho ženě a rodině.
„Charismatický herec a od roku 1994 prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Díky němu se stal festival světovým,“ charakterizoval Bartošku Baxa. „Je mi smutno. Upřímnou soustrast rodině a všem blízkým,“ dodal.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) uvedl, že ho zpráva o Bartoškově úmrtí zasáhla. Povedlo se mu dostat do České republiky hvězdy světového filmu a proslavit ji, napsal o Bartoškovi na síti X. „Jeho odkaz bude žít dál,“ doplnil.
Za velmi smutnou zprávu označil infomaci o Bartoškově úmrtí britský velvyslanec v ČR Matt Field. „Milovníci filmu po celém světě přišli o výjimečnou osobnost. Jiří Bartoška po sobě zanechal obrovský odkaz,“ napsal.
Ve věku 81 let zemřel dnes po krátké nemoci bývalý německý prezident Horst Köhler. S odvoláním na úřad německé hlavy státu o tom dnes informovala agentura DPA. Köhler byl prezidentem v letech 2004 až 2010. Z funkce sám překvapivě odstoupil, a to jako první německý poválečný prezident. Zdůvodnil to tehdy tlakem po svých sporných výrocích o nasazení německých vojáků v zahraničí.
Zemřel Horst Köhler. Německý exprezident podlehl krátké nemoci
Politika
Česko patrně získá ze zahraničí další dokumenty, které by mohly policistům vyšetřujícím zločiny komunismu pomoci s objasňováním úmrtí bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka.
Záhadné úmrtí Jana Masaryka. Policistům se má otevřít i ruský archiv
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.