Temu evidentně vydělává. Jeho šéf je novým nejbohatším Číňanem
Nejbohatším Číňanem se s majetkem za 48,6 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun) stal Colin Chuang, zakladatel internetového obchodu s levným zbožím Temu.
V čele žebříčku čínských miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg tak Colin Chuang vystřídal krále balené vody Čung Šan-šana, který se na prvním místě držel od dubna 2021.
Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel zpočátku zakládal firmy v oblasti her a elektronického obchodu, měl ale jen částečný úspěch. Onemocněl a přestal pracovat. V jednu chvíli zůstal celý rok doma a přemýšlel, co by mohl dělat dál.
Bývalý inženýr společnosti Google
Chuang, matematicky nadaný bývalý inženýr společnosti Google, nakonec v roce 2015 založil společnost Pinduoduo, což je internetový obchod známý prodejem velmi levného zboží a masivními slevovými akcemi. Rychle se vyšvihl mezi nejbohatší lidi světa, přičemž jeho čisté jmění na začátku roku 2021 dosáhlo výše 71,5 miliardy dolarů.
Stejně jako u mnoha takzvaných covidových miliardářů se objem jeho majetku snížil stejně rychle, jak ho Chuang vytvořil, a zhruba za rok se propadl o 87 procent. Chuangovi se ale podařilo majetek opět výrazně zvýšit. Jeho společnost PDD Holdings rostla, ne sice tak rychle jako předtím, ale stabilně. Kvůli slabé domácí ekonomice firma začala expandovat i mimo Čínu, a to pod značkou Temu.
Chuang je prvním technologickým magnátem, který se po více než třech letech dostal do čela žebříčku čínských miliardářů. Jeho konkurenty, jako třeba zakladatele Alibaby Jacka Ma, zasáhlo nenadálé vládní tažení proti soukromým podnikům.
Itálie už delší dobu láká cizince. Některé na to, že si tu mohou koupit dům za euro a opravit jej. Jiné na výhodný daňový domicil. Teď ty bohaté ale pořádně zdaní. Italka Meloniová vytáhla proti cizím miliardářům
Money
O tom, že sociální sítě značně deformují realitu a mění politickou soutěž, již pochybuje málokdo. Elon Musk však svými poznámkami na adresu britských politiků může přivolat globální regulaci sociálních sítí. A upřímně řečeno, nebylo by to úplně od věci.Stanislav Šulc: Elon Musk si koleduje. A může vykoledovat tvrdou regulaci všech sociálních sítí
Názory
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.