Italka Meloniová vytáhla proti cizím miliardářům
Itálie už delší dobu láká cizince. Některé na to, že si tu mohou koupit dům za euro a opravit jej. Jiné na výhodný daňový domicil. Teď ty bohaté ale pořádně zdaní.
Bohatí lidé, kteří se přestěhují do Itálie, si musí nachystat peněženku. Vláda Georginy Meloniové schválila kontroverzní daňový zákon, který zvyšuje pevnou daňovou sazbu ze současných sto tisíc euro na dvojnásobek. Jinými slovy, kdo se do Itálie přesídlí i se svým daňovým domicilem, ročně zaplatí v přepočtu přes pět milionů čistého na daních jako začátek.
Ministr financí Giancarlo Giorgetti ve středu podle Financial Times označil tento odvod za „rovnou daň pro miliardáře“. Daň má pomoci rozpočtu, který je ve víc než dvojnásobném deficitu, než je tříprocentní hranice požadovaná Evropskou unií.
Fotbalistické schéma
Také je jejím cílem uklidnit domácí obyvatele. Itálie se totiž v posledních letech stala oblíbenou novou rezidenční destinací pro superboháče díky štědrým daňovým pobídkám, které vláda spustila v roce 2016 ve snaze zvrátit dlouhodobý odliv mozků ze země. Kdo se po delší době (po devíti letech a více) vrátil ze zahraničí do Itálie či se sem přišel jako cizinec přihlásit k daňové rezidentuře - což bylo vcelku populární po brexitu - mohl platit paušální roční daně sto tisíc euro nehledě na to, jaké měl příjmy nebo majetek.
Pravidlo, zvané také „fotbalistické schéma“, přilákalo skoro tři tisíce superbohatých cizinců, hlavně na sever Itálie kolem Milána. Jenže to způsobilo nárůst cen realit o polovinu a nájmů o pětinu, což se původním obyvatelům nelíbí.
Není to první krok proti cizincům, který populistická vláda Meloniové přijala. Itálie kromě zmíněného daňového paušálu v roce 2019 zavedla jinou pobídku - 70procentní slevu na dani pro imigranty z italského příjmu (90 procent při stěhování na chudší jih). Meloniová ji snížila na 50 procent pro ty, kteří se tam stěhují od letošního roku.
Italská vláda chystá částečnou privatizaci italské železnice, pošty a třeba i energetické firmy Eni. Nejdále v úvahách pokročil kabinet u poštovních služeb. Za pětinový podíl v Poste Italiane by stát mohl inkasovat až 2,5 miliardy eur. Prodej státního majetku by umožnil vládě Giorgie Meloniové získat peníze a splnit její předvolební slib - snížení daní. Dočkají se Italové nižších daní? A za jakou cenu?
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.