Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sama Altmana opouštějí tři vrcholoví manažeři

Šéf OpenAI Sam Altman
ČTK
 ČTK

Americkou společnost OpenAI, která stojí za populárním jazykovým modelem ChatGPT, opouštějí tři vrcholoví manažeři. Odchází technologická ředitelka Mira Muratiová, viceprezident pro výzkum Barret Zoph a ředitel výzkumu Bob McGrew. Všichni to oznámili na síti X.

Podle zdroje agentury Reuters blízkého Muratiové tato manažerka stále pracuje v OpenAI, zatímco vyjednává o svém odchodu ze společnosti. Ve společnosti působila přes šest let a v listopadu, kdy správní rada dočasně odvolala generálního ředitele Sama Altmana, krátce zastávala i tuto funkci.

Podle svého profilu na profesní síti LinkedIn nastoupila Muratiová do OpenAI v prosinci 2020 jako viceprezidentka pro aplikovanou umělou inteligenci a partnerství a v květnu 2022 byla povýšena na technologickou ředitelku. Před OpenAI pracovala ve startupu Leap Motion, který se zabývá virtuální a rozšířenou realitou, a ve společnosti Tesla.

Americká technologická společnost Meta Platforms představila levnější verzi náhlavní soupravy pro virtuální realitu Quest 3S

Meta představila nový a levnější prototyp brýlí pro rozšířenou realitu

Americká technologická společnost Meta Platforms představila levnější verzi náhlavní soupravy pro virtuální realitu Quest 3S za 299 dolarů (zhruba 6750 korun), první funkční prototyp brýlí Orion pro rozšířenou realitu a také aktualizace svých stávajících produktů pro virtuální realitu a umělou inteligenci. Firma přístroje předvedla na výroční konferenci Meta Connect ve svém kalifornském sídle.

Přečíst článek

Jako technologická ředitelka Muratiová často vystupovala po boku Altmana jako veřejná tvář společnosti. Když společnost OpenAI v květnu představila svůj model GPT-4o, který je schopen realistické hlasové konverzace, Muratiová tuto prezentaci vedla.

Už v srpnu OpenAI opustili spoluzakladatel John Schulman, který nastoupil do konkurenční společnosti Anthropic, a další spoluzakladatel, Greg Brockman, který na X uvedl, že si do konce roku bere dovolenou. Třetí spoluzakladatel Ilya Sutskever z OpenAI odešel v květnu. Sutskever přitom loni na podzim hlasoval pro odvolání Altmana a právě on mu oznámil, že dostává výpověď.

Umělá inteligence vytvořila vědce. Kreativní moc není

Umělá inteligence vytvořila vědce. Kreativní moc není

První umělá inteligence v roli vědce si počíná tak trochu jako dávní učenci uzavření ve slonovinové věži svého papírového poznání: prohrabuje se už existujícími znalostmi (či omyly), vyvozuje z nich nějaké závěry, avšak nedělá experimenty, kterými by je ověřila. Ale i tak jí to začíná myslet.

Přečíst článek

ChatGPT si rychle získal popularitu a výrazně přispěl k současné vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o umělou inteligenci. Nadále zůstává jedničkou na trhu a má stovky milionů uživatelů měsíčně. K udržení pozice ale bude firma potřebovat miliardové výdaje, aby zůstala na špičce výzkumu a mohla pokračovat ve vývoji produktů, které porozumí příkazům přirozeného jazyka a jsou schopné generovat sofistikovaný text, obrázky a video.

OpenAI proto podle britského listu Financial Times chce od velkých investorů vybrat minimálně pět miliard dolarů (114 miliard korun). Pokud uspěje, dohoda s investory včetně firem Apple, Nvidia, Microsoft a Thrive Capital by ji ocenila na 150 miliard dolarů (3,42 miliardy korun). Microsoft, který se jednání účastní, dosud do OpenAI investoval 13 miliard dolarů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme