Reklama

Prouza: Vláda by měla z výběru DPH odstranit výjimky a podivnosti

Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory ČR
ČTK
 ČTK

Vláda by měla při snaze o změnu sazby daně z přidané hodnoty (DPH) odstranit třeba to, že na točené pivo je nižší DPH než na ovoce a zeleninu, míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. Stát má podle něj podporovat zdravý životní styl a zodpovědné chování.

Reklama

Česká televize v pondělí uvedla, že podle návrhu ministerstva financí (MF) by základní sazba DPH měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý uvedl, že konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu sdělí zhruba za měsíc a do té doby nelze žádné pracovní materiály pokládat za relevantní.

„Rozumíme snaze o zjednodušení daňového prostředí. Klíčové bude ale odstranit různé výjimky a podivnosti, počínaje tím, že dnes máme nižší DPH na točené pivo než na ovoce a zeleninu, nebo že vstupenky na státní památky jsou od DPH osvobozeny, zatímco při návštěvě nestátních památek DPH lidé platit musí,“ vyjmenoval některé příklady Prouza.

Stanislav Šulc: Ve vypouštění informačních balonků si stávající vláda nezadá s Babišem

Naše chyba, měli jsme si zvyknout. Minulá vláda přišla s novým stylem politiky: když něco chtěla nebo potřebovala udělat, nejprve to některý z ministrů někde prohlásil mimoděk ve vedlejší větě, nebo to zveřejnilo některé z médií na základě zdrojů obeznámených s návrhem. A podle míry nenávisti v reakcích se daná věc buďto skutečně zavedla, zavedla se v jiné podobě, nebo skončila jako „nápad konkrétního ministra“ v propadlišti dějin. Od stávající vlády řada lidí očekávala návrat rozumové i rozumné politiky s jasnými procesy. Leč, realita je opět jiná, jak naznačují nejnovější veletoče kolem možných nových sazeb DPH.

Přečíst článek

Vláda si podle jeho slov musí zanalyzovat, co přesuny do různých sazeb udělají. Dodal, že v gastronomii bude znamenat přesun do vyšší sazby po zrušení EET další silnou motivaci k přechodu do šedé ekonomiky, zejména na malých městech a na vesnicích. „Může se tak stát, že konkrétně touto změnou stát vybere méně, nikoli více,“ shodl se Prouza s názorem Asociace hotelů a restaurací ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podle slev prezidenta SOCR by měla spolu s reformou DPH dojít i na změnu spotřebních daní. „Aby stát dokázal finančně podporovat zdravý životní styl a zodpovědné chování,“ řekl Prouza.

předseda vlády Petr Fiala (ODS)

Lukáš Kovanda: Fialova vláda si zrušením nejnižší sazby DPH „přihraje“ 24 miliard, zdraží ale vodu a léky

Chystané změny daně z přidané hodnoty, které aktuálně zvažuje vláda, jsou vlastně zvýšením daně, v rozporu s původními sliby vládních stran. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Reklama

Související

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Stanislav Šulc: Před balíčkem jsme si všichni rovni. Ale někteří si jsou rovnější

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme