Nečekaný zvrat. Musk stáhl žalobu na OpenAI

Miliardář Elon Musk stáhl žalobu za porušení smlouvy na společnost OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT. Podle agentury DPA to vyplývá z podkladů pro soud. Pozorovatelé se domnívali, že Musk měl s žalobou jen slabou šanci na úspěch. Dnes se v San Francisku mělo konat slyšení k návrhu OpenAI na její zamítnutí.
Musk zažaloval OpenAI v únoru. Tvrdil, že společnost, kterou v roce 2015 spoluzaložil, se odchýlila od dohodnuté cesty neziskové organizace, jejíž výzkum umělé inteligence (AI) má být prospěšný lidstvu. Nyní ze změn těží především hlavní investor Microsoft, což podle Muska znamená hrubé porušení původní dohody zakladatelů. OpenAI oponovala, že žádná taková dohoda neexistovala.
Firma také přišla s vlastními obviněními vůči Muskovi. Podnikatel usiloval o „plnou kontrolu“ nad OpenAI a o pozici generálního ředitele společnosti, napsali spoluzakladatelé start-upu v čele s generálním ředitelem Samem Altmanem v příspěvku na blogu. Když Musk od OpenAI odcházel, dával podle nich firmě nulovou šanci na úspěch. Sám měl v úmyslu vyvíjet umělou inteligenci pod hlavičkou své společnosti Tesla.
Chatbot ChatGPT s umělou inteligencí vyvolal před více než rokem nebývalé pozdvižení. Očekávání sahala od téměř neomezených digitálních možností až po obavy ze zániku lidstva. ChatGPT a chatboti od konkurenčních firem jsou vyškoleni za pomoci obrovského množství informací. Dokážou interpretovat texty na jazykové úrovni člověka.
Japonský miliardář Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, která měla být první soukromě financovanou okružní cestou kolem Měsíce a v jejíž posádce vybrané z přibližně milionu uchazečů měl být také český choreograf Yemi A.D. Ten o zrušení cesty informoval ve videu na svém instagramovém profilu.
Yemi k Měsíci nakonec nepoletí. Soukromá mise dearMoon končí
Enjoy
Sázka softwarového giganta na umělou inteligenci zdá se být bezbřehá. Ve třetím finančním čtvrtletí Microsoft do rozvoje svých služeb v oblasti umělé inteligence nalil 14 miliard dolarů.
Zisk Microsoftu vzrostl o pětinu. Nesmírné jsou jeho investice do AI
Zprávy z firem
Americký miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk varoval, že by ve svých firmách mohl zakázat používání produktů společnosti Apple. K zákazu by přikročil, pokud Apple do svých výrobků integruje nástroje umělé inteligence (AI) od společnosti OpenAI. Upozornila na to agentura Reuters.
Podrážděný Musk. Miliardář zvažuje zákaz výrobků Apple ve svých firmách. Co mu vadí?
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.