Reklama

Elon Musk obvinil média z rasismu vůči bělochům

Elon Musk obvinil média z rasismu vůči bělochům
Profimedia
Veronika Kudrnová
vku

Zatímco americká média dala ban Scottu Adamsovi, autorovi komiksu Dilbert, za jeho rasistické výroky mířené proti černochům, Elon Musk vystoupil na jeho podporu. V nedělním tweetu šéf Twitteru obvinil média z rasismu vůči bělochům. S důkazy pro své tvrzení se ovšem neobtěžoval.

Reklama

Elon Musk, generální ředitel společností Twitter, Tesla a SpaceX, v neděli obvinil média, ale také elitní školy z rasismu vůči bělochům a Asiatům.

Musk tato prohlášení zveřejnil na Twitteru v reakci na zprávu, že se mediální organizace po celé zemi rozhodly vyřadit z publikace komiks Dilbert poté, co jeho tvůrce Scott Adams na svém kanálu na YouTube „znevážil černochy”.

Musk má na Twitteru téměř 130 milionů sledujících. A jeho společnost Tesla byla opakovaně žalována za to, že nezvládla zabránit rasismu na pracovišti. Podle státní agentury California Department of Fair Employment and Housing (DFEH) mělo v továrně Tesly ve Fremontu docházet k rasové segregaci a diskriminaci ohledně pracovních úkonů, mezd či povýšení. Tesla má už z minulosti na kontě jeden prohraný soudní spor kvůli rasové diskriminaci zaměstnance.

Musk nedoložil žádné důkazy pro své vyjádření a na žádost o komentář serveru CNBC nereagoval. 

Brian Levin, právník zabývající se občanskými právy a ředitel Centra pro studium nenávisti a extremismu na Kalifornské státní univerzitě, v reakci na Muskovy tweety uvedl: „Systémový rasismus vyžaduje nejen rozšířený fanatismus v rámci skupiny, ale také strukturální složku, která umožňuje diskriminaci a útlak menšiny z důvodu výhody přístupu a moci. Bílý miliardář z Jihoafrické republiky, který nedávno prohrál vysoce prestižní případ rasové diskriminace, nemusí být v nejlepší pozici, aby poskytoval rady.”

Reklama

tvůrce komiksu o Dilbertovi Scott Adams na archivním snímku z roku 1999

Komiks Dilbert zmizí z většiny amerických médií. Autor je prý rasista

Řada amerických médií o víkendu oznamovala konec publikace komiksu Dilbert v reakci na výroky autora považované za rasistické či diskriminující. Scott Adams tento týden v přenosu na webu YouTube mluvil o černoších jako o členech "nenávistné skupiny" a vzkázal divákům, aby se jim vyhýbali. Informovala o tom agentura AP.

Přečíst článek

Ban pro Dilberta

Adams ve videu hovořil o průzkumu pravicové agentury Rasmussen Reports, podle něhož 26 procent černošských respondentů nesouhlasí s výrokem „Být bílý je v pořádku”. Větu, na kterou se v jejich průzkumu odkazuje, označila Liga proti hanobení za „nenávistný slogan”. Adams ve svém videu označil černochy, kteří tuto větu odmítají, za „nenávistnou skupinu”.

Mezi zpravodajskými médii, která Dilberta vypustila, byly například The Los Angeles Times, The Oregonian, The Cleveland Plain Dealer, Washington Post a USA Today.

Komiksová série Dilbert glosující práci v kancelářském prostředí vychází dlouhá léta nejen v amerických médiích. Publikuje ji také český zpravodajský web iDNES. 

Twitter, který vlastní Elon Musk, se potýká s poklesem z příjmů z reklam. Chce proto tržby zvýšit prodejem uživatelských jmen.

Nevinen. Musk se podle soudu nemusí zodpovídat ze svých tweetů

Zakladatel a šéf výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk podle soudu není vinen z podvodu v kauze svých tweetů z roku 2018. Podnikatel v nich tvrdil, že má připravené financování pro převzetí společnosti Tesla do soukromých rukou. To se však nikdy neuskutečnilo. Skupina akcionářů na něj následně podala hromadnou žalobu a tvrdila, že je uvedl v omyl. O pátečním rozhodnutí informují zahraniční tiskové agentury.

Přečíst článek

Sociální síť Donalda Trumpa Truth Social

Trumpova „pravdivá” sociální síť žije z reklam na zázračné léky, falešné zboží a zbraně

Donald Trump v reakci na zablokování svých účtů na Facebooku či Twitteru založil v říjnu 2021 svou vlastní sociální síť s výmluvným názvem Truth Social. Ale necelý rok a půl po své zrodu bojuje s nedostatkem reklamy velkých nadnárodních značek. Ve snaze financovat nákladnou síť tak zatím přežívá z peněz inzerentů nabízejících „zázračné“ léky, zbraně, napodobeniny kvalitního zboží a upomínkových předmětů souvisejících právě s bývalým americkým prezidentem, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Reklama

Související

Placené účty zastaví umělou inteligenci, slibuje Musk. Kdo platit nechce, bude mít chudší kanál

Placené účty zastaví umělou inteligenci, slibuje Musk. Kdo platit nechce, bude mít chudší kanál

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme