Potvrzeno. Buffetta v čele Berkshire Hathaway vystřídá Greg Abel

Novým výkonným ředitelem a prezidentem americké investiční společnosti Berkshire Hathaway bude od 1. ledna 2026 Greg Abel.
Správní rada ho do funkce zvolila jednomyslně. Dosavadní šéf a zakladatel Warren Buffett, který podnik vedl 60 let, zůstane předsedou rady, informoval server televize CNBC a pak i potvrdila firma.
Čtyřiadevadesátiletý Buffett akcionáře firmy svým sobotním oznámením odstoupit z vedení ke konci roku překvapil. Jméno jeho nástupce ale překvapivé nebylo, nyní 62letého místopředsedu správní rady si do vedení firmy vybral už dříve.
Pomáhat bude Buffett i nadále
Buffett na víkendovém setkání s akcionáři Berkshire Hathaway uvedl, že bude firmě dál pomáhat, jak bude moci. „Myslím, že vyhlídky Berkshire budou lepší pod Gregovým vedením než pod mým,“ řekl v sobotu Buffett, kterému se kvůli dlouhodobě úspěšnému investování přezdívá Věštec z Omahy.
Akcie Berkshire Hathaway před zahájením dnešního obchodování na burze v New Yorku ztrácely přes dvě procenta.
Warren Buffett, končící šéf obří investiční společnosti Berkshire Hathaway, se do Evropy příliš často nevydával. Jednou z výjimek je zhusta medializovaný „výlet“ z roku 2008, kdy zavítal do Španělska, Itálie, Švýcarska a Německa. Rozhlížel se tehdy po nových investičních příležitostech. Česko však oficiálně nikdy nenavštívil. V České republice však svůj otisk přesto má. Působí zde totiž hned několik firem, které momentálně pátý (viz tabulka Bloombergu níže) nejbohatší člověk planety vlastní.
Do důchodu odcházející Buffett vlastní podniky v Plzni, Krumlově či v Brně
Leaders
Americký prezident Donald Trump se pokouší překonat svůj vzor Williama McKinleyho a kromě veškerého zboží, které se do USA přiveze, chce nově uvalit cla i na filmy, které nebudou natočené v USA. Chce tím zachránit Hollywood, jehož principálové se mohou jenom modlit, aby k ničemu takovému nakonec nedošlo. Důvod? Podobná cla by jim prostě zadělala na spoustu problémů. Drahých problémů.
Stanislav Šulc: Uvalit cla na filmy je odvážný nápad. Češi na tom tratit nebudou
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.