Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brusel dohodl nová pravidla pro Big Tech firmy

Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise
ČTK

Brusel už má jasno o společném postupu vůči velkým technologickým společnostem. Pravidla se budou vztahovat na firmy s tržní kapitalizací nad 80 miliard eur (dva biliony korun), píše na web deníku Financial Times.

Reklama

Pravidla se budou vztahovat na firmy, které nabízejí na síti alespoň jednu službu, například vyhledávač. Do evropského nařízení Digital Markets Act (DMA), které loni představila místopředsedkyně komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, bude podle zdrojů listu zahrnuto více firem. Dotknou se tak nejen amerických firem Google, Amazon, Apple a Facebook (nyní Meta), ale i čínské společnosti Alibaba nebo nizozemského ubytovacího serveru Booking.com.

Dohodu o společném postupu vůci Big Techům uzavřely hlavní politické strany zastoupené v Evropském parlamentu (EP). Hlasovat by se o ní v parlamentu mělo příští týden. 

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Big Tech firmy chtějí do herního průmyslu. Zatím jim to moc nejde

Netflix koupil první herní studio a Amazon konečně vydal svou očekávanou onlinovku Nový svět. Naplní se konečně predikce, že Big Tech firmy začnou vydělávat na herní branži?

Přečíst článek

Hlavní vyjednávání mezi EP a členskými státy ale teprve přijde. Francouzský prezident Emmanuel Macron by je chtěl stihnout v první polovině příštího roku, za francouzského předsednictví EU.

Evropská unie plánuje, že nařízení začne platit příští rok. Velkým technologickým firmám předepisuje, co smějí, a co naopak nesmějí. Zakazuje porušování pravidel hospodářské soutěže, jako třeba zneužití dominantního postavení na trhu. Podle FT pomůže i národním úřadům pro hospodářskou soutěž prověřovat akvizice menších rivalů tak, aby je vetší konkurenti nezískávali příliš levně.

Vláda Spojených států vznesla obavu, že nová pravidla poškodí velké americké společnosti. „Za tou sadou pravidel je politická vůle,” řekl listu FT zdroj zapojený do jednání. „Nová pravidla mají odpovědět na otázku, jak si myslíme, že by se měl regulovat moderní internet,” dodal.

Původní záměr globální daně mířil na technologické giganty, návrhu se proto přezdívalo GAFA, podle počátečních písmen největších internetových hráčů (Google, Amazon, Facebook a Apple).

Tereza Zavadilová: Googlizace bankovnictví ještě chvíli nehrozí

Že Big Tech firmy jako Google, Facebook či Amazon a spol stále bohatnou, rozdrtily lecjakou konkurenci i dokonce celá odvětví, o tom není sporu. Znají to i bankéři, kteří v posledních letech nespali z toho, že na jedné straně jim byznys ničí stále ostřejší regulace a z druhé strany jim lezou do zelí technologické firmy s fintechovými vychytávkami. 

Přečíst článek

Facebook se přejmenuje na Meta

Analýza: Facebook se mění v Meta. Co to přinese českému trhu?

Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme