Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vodáci, zbystřete. Za plavbu pod mírným vlivem alkoholu už vám nehrozí pokuta

Vodácká sezona na Vltavě v Českém Krumlově ve své prázdninové fázi. Vodáci převážně řeku splouvají na kanoích či raftech z četných půjčoven. Snímek je z 15. července 2022.
ČTK
 ČTK

Vodáci za plavbu pod mírným vlivem alkoholu nebudou pokutováni, změnu zavádí novela zákona o vnitrozemské plavbě, která dneškem nabývá účinnosti. Zrušení pokuty nezbavuje vodáky odpovědnosti za případné škody a za jejich jednání. Novela také zavádí do zákona pravidla nových evropských směrnic nebo zřizuje nové lodní kvalifikace.

Reklama

Novela počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých bezmotorových plavidel pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Kritici novely si stěžovali na to, že zrušení nulové tolerance k alkoholu u vodáků může vést do budoucna k podobnému opatření i na suchozemských cestách.

Eurobankovky, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Že je letní dovolená daleko? To je jedno. Teď je nejvhodnější doba na nákup deviz

Koruna prolamuje hranici 23,90 za euro, a to poprvé od listopadu 2008. Do konce června ale oslabí. „Teď je vhodná doba na nákup deviz,“ radí ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Novela také o rok posouvá lhůtu pro výměnu již propadlých průkazů pro vůdce malých plavidel. Týká se to dokladů vydaných do konce roku 2014. Státní plavební správa také podle dalšího přijatého návrhu nebude muset vyšetřovat nehody malých plavidel bez vlastního pohonu, tedy kánoí a raftů.

Soulad s evropskými směrnicemi

Vláda chtěla novelou především zavést do zákona pravidla nových evropských směrnic. Ve vnitrozemské plavbě novela zavádí dvě nové kvalifikované profese, a to odborník na přepravu cestujících a odborník na zkapalněný zemní plyn. Oba druhy odborníků budou muset mít oprávnění. Státní plavební správa povede informační systém, v němž budou evidovaní.

Reklama

Novela také upravuje především harmonizované a vnitrostátní požadavky na minimální věk a odbornou i zdravotní způsobilost osob k vedení a obsluze plavidel. Některá dosavadní pravidla novela převádí z vyhlášek přímo do zákona.

Filip Kabyl, majitel školy pro potápěče Happy Divers a e-shopu ScubaShop.cz

Majitel potápěčské školy: Nejlepší potápěči jsou děti, nic neřeší

Jsou obory, kterým covidový lockdown v Česku paradoxně v jejich byznysu i trochu pomohl. „Během pandemie lidé nemohli na lyže, tak vyrazili na Zanzibar šnorchlovat,“ říká majitel obchodu s potápěčskými potřebami Happy Divers Filip Kabyl. Co se týká Česka, lidé se zajímají hlavně o lomy. „Pak lákají vraky – za nimi se jezdí do Chorvatska či Polska. Top vraková destinace je v Mikronésii Truk Lagoon, kde je potopená celá japonská flotila,“ dodává.

Přečíst článek


 

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

AKTUALIZOVÁNO: Zátah v ministerstvu průmyslu. Policie se zajímala o dotace z dob ministrů za ČSSD a ANO

AKTUALIZOVÁNO: Zátah v ministerstvu průmyslu. Policie se zajímala o dotace z dob ministrů za ČSSD a ANO

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme