Reklama

Universal Music jde na NFT trh s virtuální kapelou čtyř znuděných lidoopů

Virtuální NFT kapela Kingship
22:22 / Universal Music
Dušan Kütner

K rapidně rozvíjejícímu se digitálnímu trhu NFT (zkratka pro Non-Fungible Token), na který se začaly upírat aktivity i některých umělců, se rozhodla vstoupit největší hudební nahrávací společnost Universal Music. Ve spolupráci se sběratelem vytvořila virtuální kapelu Kingship, jejímiž členy jsou tři znudění lidoopi a jedna zmutovaná opice. A ne ledasjaké – jsou to animovaní členové sbírky NFT známé jako Bored Ape Yacht Club obsahující 10 tisíc lidoopích postaviček. Jedna z nich byla přitom na aukci v Sotheby´s nedávno prodána za úctyhodných 3,4 milionu dolarů.

Reklama

Universal Music, která je nahrávacím přístavem pro špičky světové popmusic jako Taylor Swift a další, ve svém projektu propojí dva bující světy – svět kryptoměn a prostředí zvané metaverse, na jejichž propagaci se podílejí i nejbohatší lidé planety jako Elon Musk či Mark Zuckerberg. Ostatně i proto se před dvěma týdny provozovatel Facebooku schoval pod novou mateřskou společnost jménem Meta.

Firma prostřednictvím svého labelu 10:22 PM najala tým kryptografických umělců a animátorů, aby dosud dvourozměrné opice proměnily na trojrozměrné. Firma bude nahrávat hudbu pro Kingship, kterou poté vydá na streamovacích službách. Opičí „muzikanti“ budou hrát a účastnit se videoher, aplikací pro virtuální realitu a působit v dalších částech digitálního světa jménem metaverse. Firma bude prodávat NFT kapely, což kupujícím umožní přístup k exkluzivním hudebním zážitkům i možnost využít některý z benefitů v reálném světě.

Bored Ape

Sotheby's prodala digitální umění za miliony. Dvě díla patří k nejdražším NFT historie

Prestižní aukční síň uskutečnila svou vůbec první dražbu NFT na své nové platformě Sotheby's Metaverse. Na prodej byly CryptoPunks i díla uznávaných tvůrců. Jednou z prodávajících byla také Paris Hiltonová. Nejdráže se prodaly obrázky žáby Pepe a "nudící se opice". Oba za více než tři a půl milionu dolarů.

Přečíst článek

„Můžete to nazvat NFT bandem, nebo je považovat za umělecké postavy,“ řekla serveru Bloomberg.com šéfka 10:22 PM Celine Joshuová. „Postavy ožijí. Opice ožijí,“ dodala. K jejich propagaci firma spustí marketingovou kampaň, v níž opice představí potenciálním fanouškům, vysvětlí, jak se seznámili, popíšou, co jsou zač. „Je to stejné, jako kdybychom chtěli představit světu jiné nové umělce,“ podotkla Joshuová.

Kouzlo propojení krypto a NFT světa spočívá v tom, že se v něm pohybují nyní velmi bohatí mladí lidé, kteří kdysi nakoupili bitcoiny či další virtuální měny na začátku jejich boomu a nyní tak mají k dispozici velké sumy peněz. Vlastní sbírku „znuděných opic“ tak za levno pořídil sběratel a jeden z prvních investorů do etherea Jimmy McNelis, s nímž Universal Music na projektu spolupracuje, přičemž dnes se cena jeho sbírky odhaduje na sto milionů dolarů.

Reklama

Pulp Fiction

Tarantino vydraží nezveřejněné scény z Pulp Fiction jako NFT

Do prudce se rozvíjejícího nového trhu s unikátními digitálními kopiemi neboli NFT vstoupila jedna z hvězd filmového průmyslu, oscarový režisér Quentin Tarantino. V aukci na online tržišti OpenSea nabídne sedm unikátních, dosud nezveřejněných scén z kultovního snímku z roku 1994 Pulp Fiction.

Přečíst článek

NFT je přitom v uměleckém světě stále skloňovanější a zájem o novou uměleckou formu, která umělcům umožňuje prodávat originální digitální umělecká díla zapsaná podobně jako kryptoměny do blockchainového kódu, enormně stoupá. To potvrzují i statistiky prodejů. Zatímco v průběhu prvního pololetí se prodalo digitální umění za 2,5 miliardy dolarů, ke konci třetího čtvrtletí šlo již o částku 10,7 miliardy dolarů. Největším trhem přitom zůstává digitální tržiště OpenSea, kde se uskutečnily prodeje za 3,4 miliardy, uvedla agentura Reuters.

Nápad na virtuální kapely ovšem není nic zcela nového. V roce 1998 hudebník známý z působení v kapele Blur Damon Albarn a umělec Jamie Hewlett stvořili virtuální kvarteto Gorillaz. Albarn měl na starosti hudbu, Hewlet výtvarnou stránku. Gorillaz se objevili nejen v hudebních videích za účasti hereckých hvězd typu Bruce Willis, ale poskytli i „rozhovory“ a „živě“ koncertovali.

CryptoPunk v Lobkowiczkém paláci

NFT jako nové rolexky? Kryptopeněženka může přinést lepší zaměstnání

V Lobkowiczkém paláci se sešli odborníci na krypto, umění i investice. Již za pár let podle nich bude větší část populace žít v plně digitálních prostředích, v nichž je budou reprezentovat nejrůznější atributy. Již nyní si lze v podobě takzvaných NFT neboli nezaměnitelných tokenů pořídit například tenisky nebo luxusní nemovitost. A také umění. A lidé za to vše již nyní platí stovky milionů dolarů.

Přečíst článek

A uspěli. Debutového alba Gorillaz vydaného v roce 2001 se prodalo přes sedm milionů kopií. Druhá deska Demon Days z roku 2005 byla v Británii pětkrát platinová, ve Státech dvakrát, v nichž si vysloužila i pět nominací na prestižní Grammy a jednu Gorillaz skutečně získali. Dosud poslední album s názvem Song Machine, Season One: Strange Timez vydali loni.

Reklama

Související

William Rudolf Lobkowicz

William Rudolf Lobkowicz: Kryptoměny máme na záchranu uměleckých děl. Teď přijde na řadu Dvořákův rodný dům

Přečíst článek
Rapper Kaney West

Rapper Ye se jim dostal pod kůži, dnes toho litují. V Londýně jim tetování odstraní zdarma

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme