Umělci vyrobili mikroskopickou kabelku s logem Louis Vuitton. Prodali ji desetkrát dráž než originál

Umělecká skupina MSCHF si ráda dělá srandu z kapitalismu, luxusu či konzumu. Nejnovějším „dílem“ je miniaturní kabelka ve stylu luxusní značky Louis Vuitton menší než milimetr v každém z rozměrů. A zatímco originál kabelky se prodává za 3100 a 4300 dolarů (asi 67 tisíc až 93 tisíc korun), na on-line aukci se jim miniaturu podařilo prodat za mnohem vyšší cenu – přes 63 tisíc dolarů (1,37 milionu korun), uvedl server CNN.
Žlutozelená fluoreskující, lidským okem sotva viditelná „kabelka“ dostala název Microscopic Handbag a její autoři, newyorská umělecká skupina MSCHF tvrdí, že taška je dostatečně malá, aby prošla uchem jehly, a je menší než zrnko mořské soli, podotkla CNN.
Kabelka byla prodána na online aukci aukčního domu Joopiter, který založil americký hudebník, hudební producent a designér Pharrell Williams. Ačkoliv sama skupina inspiraci ke stvoření v normálním životě nepoužitelné kabelky nekomentovala, podle aukčního domu bylo cílem udělat si srandu z trendu stále zmenšujících se dámských módních luxusních kabelek, do kterých se – jak známo – obvykle téměř nic nevejde.

„Stávající malé kožené kabelky stále vyžadují ruce, aby je nosily. Ale stávaly se nefunkčními a jejich 'nositeli' byly nepříjemné," uvedl Joopiter v prohlášení. „Microscopic Handbag“ trend dovádí k logickému definitivnímu závěru. Dosud praktický předmět byl přeměněn, veškerá jeho původní funkce se vypařila a stal se z něj pouze a jen šperk s logem.
Kabelka se prodala i s mikroskopem
Dílo totiž nese i charakteristický monogram luxusní značky „LV“. A ačkoli Williams v současné době působí jako kreativní ředitel pánského oblečení Louis Vuitton, hlavní kreativní ředitel MSCHF Kevin Wiesner dříve řekl deníku New York Times, že kolektiv nepožádal o povolení Williamse, ani francouzský label pro použití loga a designu.
Luxusní obchodní dům Harrods v centru Londýna bude i v oslabeném ekonomickém prostředí vzkvétat, protože „bohatí v recesi bohatnou”, napsal list Financial Times s odvoláním na rozhovor s výkonným ředitelem Michaelem Wardem, z nějž cituje agentura Bloomberg.
Výkladní skříň luxusu Harrods si mne ruce. Bohatí i v recesi utrácejí jako smyslů zbavení
Money
Objekt byl vyroben pomocí dvoufotonové polymerace, což je výrobní technologie používaná k 3D tisku plastových dílů v mikroměřítku. Kabelka byla prodána spolu s mikroskopem vybaveným digitálním displejem, přes který si lze tašku prohlížet.
Žaloba kvůli „Satan Shoes Nike“
Skupina MSCHF, založená v roce 2016, se dostala na titulní stránky novin s několika svými „neuctivými“ uměleckými projekty, které si často dělají legraci ze spotřebního kapitalismu, ačkoliv z něj sama profituje.
Muž v Indii strávil bez placení 603 nocí v pětihvězdičkovém hotelu Roseate House, který se nachází v blízkosti mezinárodního letiště Indiry Gándhíové v indické metropoli. Ankuš Dutta si původně pobyt zarezervoval jen na jednu noc od 30. května 2019. Zůstal ale až do ledna 2021 a zanechal po sobě nesplacený účet pět milionů rupií (přes 1,5 milionu korun), informoval list The Guardian. S podvodem mu podle policie pomáhali zaměstnanci hotelu.
Indický filuta dokázal žít dva roky v luxusním hotelu. Ale bez placení
Enjoy
Skupina byla žalována společností Nike kvůli „Satan Shoes“, sérii 666 párů upravených tenisek Nike se satanskými symboly a kapkami skutečné lidské krve. Spor se nakonec podařilo vyřešit mimosoudně, podotkla CNN.
V minulosti také prodávala „padělané kresby“ Andyho Warhola nebo rozřezávala obrazy jednoho z nejdražších umělců současnosti Damiena Hirsta. A v roce 2021 skupina roztrhala čtyři kabelky Birkin, aby z nich vytvořila sandály nazývané „Birkinstocks“, které nabízela za 76 tisíc dolarů za pár.
Sochař David Černý je známý rebel. A nyní v Praze připravil další provokativní kousek ze své dílny. Černý v minulosti mimo jiné dodal do Bruselu skulpturu nazvanou Entropa, která měla být jakýmsi podpisem pod prvním českým předsednictvím Evropě v roce 2009. Když uprostřed předsednictví padla tehdejší Topolánkova vláda, nechal Černý svůj obří výtvor z Bruselu odvézt.
David Černý už zase provokuje. Vztyčil v Praze obří prostředníček
Reality
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.