Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kam o víkendu? Soukromé hrady a zámky otevírají brány veřejnosti

V sobotu a neděli nabídne zámek Palupín bohatý kulturní program
Johanna Victorie Karenová
Michal Nosek

O víkendu se otevřou brány soukromých hradů a zámků. Dvacítka památkových objektů, které dávají dohromady potomci šlechtických rodů, a nebo noví majitelé. Vedle pravidelných prohlídek nabídnou i speciální programy.

Reklama

Na zámku Blatná na jihu Čech, kde se natáčela pohádka Šíleně smutná princezna a který vlastní rodina Hildprandtových, sídlící v Čechách od dob vlády Rudolfa II., připravují víkend plný aktivit i prohlídky zámku. Návštěvníky přivítají i na zámku rodiny Sternbergových v Častolovicích. Vedle zámeckých komnat zaujmou i oba parky. V Častolovicích je minizoo a v oboře u Blatné mnohočetné stádo daňků.

Zámek, který nikdy nebyl přístupný

Turistickou premiérou může být návštěva zámku Líšno na Benešovsku. Jedná se o objekt, který nikdy nebyl veřejnosti přístupný a který jeho současný majitel, společnost TTP Invest opravuje. Návštěvníci si mohou prohlédnout zámeckou zahradu i interiéry sídla. Líšno do dnešní podoby nechal přestavět pražský průmyslník Čeněk Daněk, který chátrající objekt proměnil na přepychový zámek v romantickém stylu s honosnou zahradou.

Rekonstrukce zámky v Týnci u Klatov trvala 25 let.

Prodali dům i byt a opravili barokní ruinu. Ne všechny zámky mají takové štěstí

Zámek v Týnci u Klatov sloužil jako maštal, jako sídlo německé i československé armády. Z ruin se nyní díky soukromému majiteli stal zase barokní skvost.

Přečíst článek

Reklama

Na zámku Kvasiny na Rychnovsku bude možné o víkendu zhlédnout výstavu několika výtvarníků. Ludmila Snopková a Zdeněk Marek na ní představí své olejomalby, Zuzana Kašparová malované kameny a Soňa Toucová keramiku. 

Zámek Lobkovice na okraji Neratovic nabídne prohlídky zámeckého areálu s průvodcem, který památku představí jako nedokončené staveniště ze 70. let minulého století. I taková totiž může být historie soukromých památek.

František Kinský v magazínu newstream CLUB

František Kinský: Není potřeba lpět na majetku, ale na hodnotách

Kinští jsou od třináctého století jedním z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů. Není to žádná pobělohorská šlechta, která pobrala majetky po českých pánech popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Kinští jsou tradiční českou šlechtou. Hlavou jedné větve velmi rozvětveného rodu je František Kinský. Spravuje zámek v Kostelci nad Orlicí, který rodina v polovině devatenáctého století vystavěla, a v roce 1992 restituovala. František Kinský nyní o zámek pečuje. A nejen to, má spoustu práce, aby rodinný majetek posunul o generaci dál. „Není to o hromadění majetku, je to služba,“ říká. Focení probíhalo v prostorách Falkensteiner Hotel Prague.

Přečíst článek

Speciální kastelánské prohlídky budou o víkendu i na zámku Štáblovice u Opavy, nebo na zámku Všechovice na Přerovsku, kde připravují i výstavu a koncert. Malý koncert bude i součástí druhého ročníku Vítání léta, které nachystali na sobotu na Starém zámku Rynholec u Nového Strašecí.

Kulturní festival se v sobotu 25. května uskuteční na zámku Palupín ve Strmilově na Jindřichohradecku. Na programu budou výstava Skoro vše o zvonech, koncert, ochutnávka vína, seskok parašutistů a chybět nebude ani povídání o historii místa. „Po poledni začne hrát jazzová hudba. Po programu se dostane i na moravská vína,“ plánuje akci Johanna Viera Karenová, která vrací zámku život.

Zámecký komplex v Dolních Kounicích je stále na prodej.

Fotogalerie: Výprodej zámků v Česku. Některé stojí jako pražský byt

Ty alespoň částečně zrekonstruované u velkých měst nebo hranic s Německem stojí stovky milionů. Ty menší v horším stavu vyjdou i na méně než 20 milionů. Podívejte se na aktuální nabídku zámků na prodej.

Přečíst článek

Usedlost Plešivec rovněž představí unikátní program. Milan Svoboda a Petr Zámostný tam povedou kurz, který bude kulinářskou cestou časem, když budou kombinovat praktickou výrobu zmrzlin a sorbetů s jejich historií.

Další víkend Dny soukromých hradů a zámků zakončí třetí ročník Středověkých slavností na zámku Neustupov na Benešovsku, který postupně opravuje Michal Farník. Slavnosti se uskuteční v sobotu 8. června 2024. 

zámek Balmoral

Karel III. otvírá královská sídla. V létě zpřístupní části Balmoralu i Buckinghamského paláce

Britská královská rodina poprvé pustí návštěvníky do svých prostor ve skotském sídle Balmoral a také skoro až na balkon Buckinghamského paláce. Přestože vstupenky nebyly úplně levné, brzy se po nich zaprášilo.

Přečíst článek

„Dny soukromých hradů a zámků umožní návštěvy jinak nepřístupných prostor a hlavně příležitost setkat se s lidmi, kteří se vzdali pohodlí a vydali nemalé prostředky na obnovu a záchranukulturního dědictví v duchu motta Naše historie – Vaše dědictví,“ říká k akci Zuzana Böhmová z Asociace majitelů hradů a zámků.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Řopík na okraji Liberce je přístupný v podobě z roku 1938

OBRAZEM: Nadšenci zrekonstruovali řopík u Liberce, má i původní výzbroj včetně kulometů

Přečíst článek
Rekonstrukce zámky v Týnci u Klatov trvala 25 let.

Prodali dům i byt a opravili barokní ruinu. Ne všechny zámky mají takové štěstí

Přečíst článek
Novou restauraci v barokním areálu broumovského kláštera navrhli architekti ADR.

Klášterní hostinec v Broumově láká na barokní klenby i původní podlahu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme