Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Španělské muzeum vystaví obraz, jehož autorem se ukázal být Caravaggio

Španělské muzeum vystaví obraz, jehož autorem se ukázal být Caravaggio
ČTK
 ČTK

Madridské muzeum Prado vystaví obraz, jehož autorství odborná expertiza připsala italskému mistru Caravaggiovi. V dubnu 2022 španělské úřady zastavily dražbu díla, za jehož autora byl do té doby pokládán neznámý žák španělského malíře ze 17. století Josého de Ribery. Učinily tak po upozornění madridského muzea, že by se mohlo jednat o dílo Caravaggia.

Reklama

Obraz se měl původně dražit s vyvolávací cenou 1500 eur (37.500 korun), po prověření autorství se jeho hodnota odhaduje na nejméně desítky milionů eur.

Obraz s motivem Ecce Homo (Hle, člověk) vznikl v letech 1605 až 1609 a předpokládá se, že kdysi patřil do soukromé sbírky španělského krále Filipa IV. Zobrazuje scénu z Nového zákona, v níž Pilát Pontský ukazuje zbičovaného a trny korunovaného Krista davům.

Ředitel muzea Prado Miguel Falomir uvedl, že po zastavení dražby byl obraz odborně prozkoumán a zrestaurován, což vedlo ke zjištění, "že se ve skutečnosti jedná o Caravaggiovo dílo, které se do Španělska dostalo v 17. století". Uvedl také, že od 19. století byl obraz v rukou jedné madridské rodiny, která jej nedávno prodala osobě, jež si přála, aby byl obraz vystaven v Pradu.

„Z naší strany jsme více než šťastní, že se můžeme stát místem, kde veřejnosti a kritikům představíme toto nové, dosud nevystavené Caravaggiovo dílo,” citovala agentura AP z Falomirova prohlášení, které zveřejnilo muzeum.

Výstava Tima Burtona nabídne v Praze skoro 600 jeho skic, loutek nebo fotografií

OBRAZEM: Tim Burton po dekádě opět v Praze. Jeho výstava nabízí stovky děl, fotografií a skic

Téměř 600 skic, loutek, scénografií nebo fotografií z filmů Tima Burtona bude k vidění na výstavě v Obecním domě v Praze od 1. května do konce září.

Přečíst článek

Caravaggio se narodil jako Michelangelo Merisi v Miláně v roce 1571, přízvisko Caravaggio získal podle obce, kam jeho rodina uprchla před morem. Proslul zejména obrazy s náboženskými motivy, byl ale i známý bouřlivák. V roce 1606 údajně neúmyslně zabil jistého Ranuccia Tomassoniho, za což byl odsouzen k trestu smrti. Uprchl z Říma do Neapole a žil pak na různých místech. V roce 1609 požádal papeže o milost a mohl se vrátit do Říma. Zemřel v roce 1610 ve věku 39 let, příčina úmrtí není dosud objasněna. Caravaggio inspiroval řadu barokních malířů, včetně Velázqueze, Rubense či Rembrandta.

Klimtův „ztracený“ obraz se vydražil za tři čtvrtě miliardy

Obraz Podobizna slečny Lieserové od Gustava Klimta, který byl dlouhou dobu považován za ztracený, se ve středu ve Vídni vydražil za 30 milionů eur (758 milionů korun). Informuje o tom agentura APA, podle níž se odhadní cena pohybovala mezi 30 a 50 miliony eur (až 1,26 miliardy korun). I tak aukce jasně překonala dosavadní rakouský rekord.

Přečíst článek

Nejdražším obrazem vydraženým v ČR je nově Kupkovo Početí za 126,5 milionů korun

Aukční rekord. Olejomalba od malíře Kupky se stala nejdražším obrazem v historii Česka

Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci prodala za 115 milionů korun.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme