Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Po šampaňském hlásí jeden z nejlepších roků i výrobci proslulých francouzských koňaků

Prodeje koňaku přes mírný pokles překonaly koronavirovou krizi
Pixabay
 ČTK

Výrobci francouzského koňaku loni celosvětově prodali 212,5 milionu lahví, což je meziročně o 4,8 procenta méně. Přesto to byl po rekordních letech 2019 a 2021 třetí nejlepší rok v historii. Na svém webu to uvedl Svaz výrobců koňaku se sídlem ve francouzském městě Cognac.

Reklama

Na největším trhu ve Spojených státech klesl objem prodaných lahví o 3,2 procenta a na druhém největším trhu v Číně o 12,8 procenta. Evropa v čase války na Ukrajině a vysoké inflace zaznamenala pokles o 5,9 procenta na 34,9 milionu prodaných lahví. Doma ve Francii, která představuje pátý největší trh s koňakem, klesl prodej o 2,8 procenta na 5,9 milionu lahví.

Tržby za koňaky ve světě stouply

I přes nižší počet prodaných lahví dokázal sektor výroby koňaku v roce 2022 zvýšit tržby o 8,4 procenta na 3,9 miliardy eur (93 miliard korun). Důvodem byly především výkyvy směnných kurzů, informoval list Les Echos.

Milovníci šampaňského slaví konec covidu. Moëtu Hennessy docházejí zásoby

Milovníci šampaňského slaví konec covidu. Moëtu Hennessy docházejí zásoby

Úleva z konce dvouleté pandemie covidu a množství omezení přiměla mnohé si více dopřávat. Turisté začali více cestovat, movitější opět utrácejí za luxus a milovníci šampaňského zvýšili spotřebu tak, že docházejí zásoby Moëtu Hennessy i výrobci, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Koňak překonal koronavirovou krizi a rychle získal zpět svou robustní pozici, což v posledních letech vedlo k výjimečnému rozmachu," řekl viceprezident svazu Alexandre Gabriel. Producenti podle něj navazují na pozitivní trend před pandemií, investují do výroby a do trhů. „Ačkoli jsou trhy nestálejší, stále více hledají kvalitní a autentické produkty a koňak tato základní očekávání plní," dodal Gabriel.

Tradiční koňak je brandy ze stejnojmenného francouzského města a okolních více než 83 tisíc hektarů vinic. Vyrábí se z bílých vín a vyváží se do více než 150 zemí. Podle sdružení se výrobou koňaku živí kolem 60 tisíc lidí.

Moët Hennessy (ilustrační foto)

La dolce vita. Prodeje šampaňského v době inflace a krize lámaly rekordy

Za loňský rok se ve světě prodalo 326 milionů lahví francouzského šampaňského za rekordních více než šest miliard eur (přes 143 miliard korun). K nárůstu prodejů šumivého vína z oblasti Champagne na severovýchodě Francie přispěl vzestup zájmu ze zahraničí i početnější movitá klientela.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Francouzi zatočili s ptačí chřipkou. Přesto jejich foie gras ve světě nechtějí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme