Reklama

Pětapadesátiletého vyhodili z banky, že je starý. U soudu chtěl miliony

banka, bankéř, finance
iStock
 nst
nst

Londýnská Citibank zatím skoro tři miliony liber odškodného platit nemusí. Vyhozený zaměstnanec se stížností na ageismus neuspěl.

Reklama

Bývalý šéf oddělení financování energetiky v londýnské Citibank Niels Kirk podle Bloombergu neuspěl v další fázi soudu o neoprávněném vyhazovu z banky. Předchozí instance mu přitom přiřkla obří odškodné 2,7 milionu liber (skoro 80 milionů korun).

Kirk dostal výpověď ve svých 55 letech od nadřízeného v roce 2020 s tím, že je „starý a nepružný,” a to po 26 letech práce pro banku. První instance vyhověla jeho žalobě, že byl předmětem ageistických poznámek svého nadřízeného Manola Falca a nebyl o nadcházející restrukturalizaci, v rámci které byl propuštěn, správně informován. 

Všichni jsou stejně staří

Právníci Citi se proti rozhodnutí odvolali u soudu specializovaného na pracovní právo. Argumentovali tím, že Kirk nemohl být diskriminován na základě věku, protože po restrukturalizaci šla na jeho místo kolegyně ve věku 51 let, tedy jen o několik let mladší než on. Právníci uvedli, že tribunál řádně nezvážil, že Falco, kolegyně a další členové jejich týmu se považovali za „přibližně stejného věku nebo ve stejné věkové skupině“ jako Kirk. Tvrdili, že díky tomu je věková diskriminace nepravděpodobná nebo vymyšlená. A to prý předchozí soud nevzal v úvahu. 

Mluvčí Citi řekl, že banku rozhodnutí, které ruší verdikt předchozího tribunálu, že výpověd pana Kirka byla diskriminační na základě věku, těší.

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Češi letos chudnou nejrychleji v historii ČR. A to nejhorší teprve přijde

Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.

Přečíst článek

Google zaplatí mimosoudní vyrovnání v kauze platové diskriminace

„Rovnostářský“ Google mimosoudně zaplatí miliardy kvůli žalobě, že diskriminuje ženy

Google urovnal hromadnou žalobu, která jej obvinila ze systematické mzdové diskriminace žen. Slíbil, že zaplatí finanční vyrovnání ve výši 118 milionů dolarů (asi 2,75 miliardy korun). Zároveň pozve pozorovatele zvenčí, aby přezkoumali jeho platové praktiky. Pro Google, který se pyšní rovnostářským étosem, byl dlouhotrvající právní spor nepříjemným tématem, chybu ale i přes mimosoudní dohodu nepřiznal, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme