Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Co je nejluxusnější jídlo na světě? Pátrá po něm Pavel Maurer

Luxusní jídlo
iStock
Pavel Maurer

Čtvrtkilový steak obalený v jedlém zlatě? Obří modroploutvý tuňák vylovený před vašima očima? Co je vlastně nejluxusnější jídlo? Pátrání po něm podnikl proslulý gurmet, tedy přesněji gastronaut Pavel Maurer.

Reklama

Jaké je nejluxusnější jídlo? Na takové dotazy s oblibou Jan Werich odpovídal bonmotem: „To je otázka za 64 tisíc dolarů!“ 

Fakt je, že si okamžitě vybavím spoustu neuvěřitelně drahých jídel, která byla skvělá, ale bohužel, občas přinesla i jistá zklamání. Vždyť to všichni dobře známe. Ve chvíli, kdy zaplatíme za jeden pokrm stejnou sumu jako třeba za kvalitní lyžařské boty, přirozeně očekáváme „performance“. Pokud se nekoná, nebo nám to prostě nechutná, máme okamžitě pocit, že jsme své peníze vyhodili oknem. 

Podívejte se na nezvyklá místa, kde se i dobře najíte: 

Reklama

Nejluxusnější jídlo jsem určitě jedl v Barceloně, v New Yorku, v Gironě, v Jižní Francii, v Baskicku, ale také u nás připravené našimi vynikajícími šéfkuchaři. Pro mne je také velký luxus, když mi uvaří má dcera, můj syn nebo moje sestra. Vím totiž stoprocentně, že všechny ingredience jsou v nejvyšší úrovni, ať už jde o bio brambory, kampotský pepř, palestinský za’atar, sůl z Camarque, vlastní domácí jehněčí, med ze zahrady, rybu vylovenou maximálně před 24 hodinami a jemné koření ze všech koutů světa. Ale třeba i čaj z jednadvaceti bylinek osobně sbíraných za východu či západu slunce.

Maurer: A stejně mi nejvíc chutnají francouzské brambory mého táty

Pavel Maurer: Ochutnal jsem hady, čolky i mořské kreatury. A stejně mi nejvíc chutnají francouzské brambory mého táty

Gastroinfluencer Pavel Maurer za svůj život ochutnal nevídané. Chuťovému dobrodružství se vystavuje často a rád. Na své gastronomické cestě ale došel k důležitému poznání, že v jednoduchých pokrmech je nezapomenutelná krása.

Přečíst článek

Nebesky chutné

A tak se musíme vždy pořádně zamyslet, co je to vlastně ten luxus v gastronomii? Čtvrtkilový steak obalený v jedlém zlatě? Obří modroploutvý tuňák vylovený před vašima očima? Jídelní stůl pro tucet nadšenců pohupujících se na rameni jeřábu asi 50 metrů nad zemí? Zpívající šéfkuchař? Zážitková skleněná restaurace umístěná v podmořském skleněném tunelu na Maledivách, kde kolem vás plavou ryby nebo snad podnik v nejvyšší budově na světě Burdž Chalífa v Dubaji s celkem průměrnou restaurací, ovšem neuvěřitelným výhledem? 

Je to fakt těžké, definovat luxus, když člověka občas potěší rybářská vesnice na malém řeckém ostrůvku, kde židle jsou nepohodlné, klimatizaci zajišťuje průvan a všechna jídla nabíráte jen jedním příborem, ovšem vše je absolutně čerstvé, autentické a nebesky chutné!

Nebesky chutné může být i obyčejné jídlo. iStock

Na nejlepší kambalu nemusíte letět do Říma. Stačí dojet tramvají na Mírák

Zážitková gastronomie není performance, při níž jídlo hoří, levituje ve vzduchu a obsluha dělá přemety s tácem v ruce. Zážitek je v užití lokálních surovin, jemnosti a vytříbenosti kuchaře a dobrém sommelierovi. A přesně to najdete v pražské restauraci Aromi, která podle gurmeta Petra Maurera „i ze všedního večera udělá nezapomenutelný zážitek“.

Přečíst článek

Kde všude gastronaut Pavel Maurer žasl nad kulinářským uměním chefů? A proč si myslí, že pátrání po nejluxusnějším jídle na světě by měl být příběh bez konce? To se dočtete ve zbrusu novém printovém magazínu Newstream CLUB. Byznysově-lifestylový časopis je k dostání u dobrých prodejců i online

Už příští týden se můžete zase těšit na pravidelný gastronomický sloupek Pavla Maurera, který píše exkluzivně pro newstream.cz. 

Obálka nového magazínu Newstream CLUB

Newstream vydává první číslo magazínu Newstream CLUB, přinese články z Harvard Business Review 

Newstream CLUB je nový tištěný byznysově-lifestylový magazín.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

pizza

Gastronomickému světu vládnou pevnou rukou tři kuchyně. Proč jsou tak úspěšné?

Přečíst článek
Mezinárodní kuchařská olympiáda IKA

Pavel Maurer: Kuchařská olympiáda? I cukráři mají stejný stres, jako sportovci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme