Reklama

Místo luxusních pásků nyní Brašnářství Tlustý šije neprůstřelné vesty

Brašnářství Tlustý
ČTK
 ČTK

Legendární pražské brašnářství zaměstnává Ukrajinky, které uprchly z války, šije vesty pro Post Bellum a pořádá sbírku na pomoc válkou zasažené země. „Jsme malá firma, od nápadu k uskutečnění myšlenky uběhl týden,“ prozradil jednatel brašnářství Ivan Petrův.

Reklama

Namísto kabelek, brašen, pásků a peněženek šijí v pražském brašnářství neprůstřelné vesty a posílají je na Ukrajinu. Ušili jich už několik stovek, ale jak řekl jednatel firmy Brašnářství Tlustý & spol. Ivan Petrův, potřeba jich jsou desítky tisíc. Firma navíc zaměstnala ukrajinské dívky a ženy, které utekly do ČR před válkou. Vyrábějí tak ochranné prostředky pro své muže, bratry nebo otce, kteří na Ukrajině brání vlast.

„Jejich motivace je tedy maximální,“ řekl Petrův. Připomíná, že firma nevyrábí úplné vesty, ale obaly na balistické pláty, které se do nich doplní. Vyrábí je pro společnost Post Bellum, která je pak kompletuje a dodává na Ukrajinu tamní domobraně. Muži, kteří nejsou vojáky, často podle něj nemají žádné podobné ochranné prostředky.

Temelín

Až se vyřeší plyn, musí se Evropa zbavit závislosti na ruském uranu. Česku by to trvalo roky

Ruské jaderné palivo bude dalším zásadním problémem pro evropskou energetiku, upozorňuje agentura Bloomberg. Podle oslovených expertů bude náhrada za ruský uran trvat tři až pět let, ale realističtější odhad je plných deset let. V tuto chvíli je přitom na Ruskem dodávaném palivu závislých 100 milionů Evropanů, včetně Čechů a Slováků.

Přečíst článek

„Jsme malá firma, od nápadu k uskutečnění myšlenky uběhl týden,“ vysvětluje Petrův a popisuje, jak se rychle musely sehnat stroje a celá výroba se transformovala na jiné výrobky. „Přestavěli jsme dílnu na výrobu nosičů na balistické pláty a šijeme je proto od rána do noci. Dali jsme tak práci 15 ukrajinským ženám, které teď s námi ve dvou směnách nosiče pro ukrajinské muže a syny šijí. Rádi bychom jich co nejdříve na Ukrajinu poslali co nejvíce,“ píše firma na svém Facebooku.

Brašnářství Tlustý pořádá sbírku na Ukrajinu

Petrův říká, že by nikdy nečekal, že bude firma šít něco takového jako jsou obaly na neprůstřelné vesty. „Ale dokud padají na Ukrajinu bomby a střílejí se tam lidé, tak šijeme! Pokud zachrání aspoň několik chlapů od rodin, má naše snažení smysl! Už aby ta válka skončila!“ dodává.

Kabelka Chanel, ilustrační foto

Jste z Ruska? Pak vám tu chanelku neprodáme

Butiky Chanel v Rusku jsou zavřené od začátku března, nově si ale Rusové zboží této značky nekoupí ani nikde jinde ve světě, upozorňuje agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Mezi svými zákazníky, kterým se transformace výroby podle ohlasů vesměs líbí, vyhlásila firma sbírku Daruj vestu Ukrajině, z níž se bude kupovat další materiál na nosiče balistických plátů. Také se z ní budou platit mzdy ukrajinských děvčat, které v dílně vesty šijí. Akce není vyhlášena jako veřejná sbírka podle zákona. Ti, kdo zatím nejsou zákazníky firmy, si mohou koupit benefiční klíčenku Daruj vestu Ukrajině.

„Kam se síla napře, tam se Země pohne!“ věří Petrův a vypráví o mamince, která v dílně šije a na konci směny utíká do hotelu nakojit své tříměsíční miminko, s nímž z Ukrajiny přišla. „Musí to pro ni být velmi obtížné, ale chtěla pracovat a pomáhat,“ dodává.

Projekt s šitím vest bude podle něj pokračovat akcí, kterou pracovně zatím nazývá Od ukrajinských maminek pro české maminky. Měly by při něm vznikat textilní doplňky do bytů, do dětských pokojíčků, například kapsáře pro uložení všemožných věcí či hraček. A věří, že šití těchto výrobků snad nahradí šití neprůstřelných vest, že válka na Ukrajině brzy skončí.

Tomáš Raška, podnikatel a majoritní vlastník investiční skupiny Natland

Insolvenční řízení Kary Trutnov skončilo. Raška s Rinthem provedli bleskovou reorganizaci

Kožešnická a oděvní společnost Kara Trutnov k 1. dubnu splnila reorganizační plán a skončilo pro ni 13 měsíců trvající insolvenční řízení. Ukončení insolvence potvrdil v pátek usnesením Krajský soud v Hradci Králové. Cílem reorganizace bylo zachování podnikání Kary. Kara měla 160 věřitelů, kteří po ní požadovali 277 milionů korun.

Přečíst článek

Chata Krkonoše

Chata za cenu menšího bytu v Praze? Realita, za covidu ceny vyskočily na dvojnásobek

Ceny chat a chalup se v posledních dvou letech, kdy Česko zasáhla epidemie covidu-19, ve všech krajích v průměru zdvojnásobily. Letos realitní makléři očekávají stagnaci nebo jenom mírný růst cen rekreačních nemovitostí ovlivněný inflací.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Rtěnka od Diora za deset tisíc. Trh s krásou propadl ultraluxusu, módní domy nabízejí sběratelské kousky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme