Reklama

FOTOREPORTÁŽ: Krásu středomořských vinic lze obdivovat i nedaleko tunelu Blanka

Vinice Praha 8
Se svolením BoysPlayNice
Petra Jansová

Začalo to rekonstrukcí klasicistního zámečku Jabloňka. Nakonec se jeho majitel rozhodl do jeho okolí vrátit i staletou tradici pěstování vína. Kopec v Praze 8 tak po revitalizaci pod taktovkou Marco Maio Architects připomíná Středomoří.

Reklama

Na skalnatém svahu nad Vltavou se kdysi dávno pěstovalo víno. Stejně tak je ale historie kopce Jabloňka v Praze 8 spojena s klasicistní budovou stejnojmenného zámečku. Jeho původ není známý, ale první stavba na jeho místě zřejmě stála už v 15. století. Podle historiků šlo zřejmě o viniční lis. Zásadní přestavbou prošel zámeček v 19. století.

Na výsledek revitalizace se můžete podívat do následující galerie.

Další rekonstrukcí pak prošla památkově chráněná budova mezi lety 2007 až 2012, a to pod taktovkou nového majitele, českoamerického podnikatele Marka Vydry. Ten rovněž obnovil na přilehlých terasách vinice, první sazenice vína vysadil v rcoe 2013. 

Cílem investora bylo do vinic vrátit romantickou starobylost, stejně jako zachovat původní cihelné zdi. Jejch opravením získali majitelé potřebnou hlukovou bariéru.

Rekonstrukce fary ve Vratislavicích

Stane se z Liberce meka skvělé architektury? Rekonstrukce fary tomu napovídá

Nevyužívaný dům zachránili a přistavili k němu další, který zabalili do plechu. Projekt architektů ze studia atakarchitekti zaujal v prestižní architektonické soutěži a libereckou čtvrť posunul zas o kousek dál.

Přečíst článek

Křesťanské komunitní centrum Církve bratrské v Kladně

FOTOREPORTÁŽ: Moderní české kostely, do nichž stojí za to jít i mimo Vánoce

I známí ateisté, Češi, si staví kostely. V posledních letech jich vzniklo hned několik. Jsou moderní, inspirativní a odbornou architektonickou veřejností oceňované. Podívejte se na výběr pěti z nich, do nichž stojí za to zajít i mimo Vánoce.

Přečíst článek

Reklama

Související

Vinařství Neužil uprostřed centra Znojma navrhli architekti ze studia ORA.

Umí Češi pít jen pivo? Ne, produkují i skvělé víno a vinařství jsou čím dál tím hezčí

Přečíst článek
Pohled na proluku v Revoluční ulici

Definitivní stopka projektu Jiřičné v Revoluční. Investor vypisuje novou soutěž, v porotě zasedne i Gebrian

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme