Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Knihy za desítky milionů dolarů. Christie's vystaví 400 let stará původní vydání Shakespeara

Londýnská akční síň Christie's příští týden vystaví šest vzácných výtisků původního vydání Prvního folia, tedy prvního souboru děl dramatika Williama Shakespeara. Aukční síň uvedla, že půjde o největší výstavu těchto tisků v Británii.
ČTK / AP
 ČTK

Londýnská akční síň Christie's příští týden vystaví šest vzácných výtisků původního vydání Prvního folia, tedy prvního souboru děl dramatika Williama Shakespeara. Aukční síň uvedla, že půjde o největší výstavu těchto tisků v Británii.

Reklama

Významná část Shakespearova dramatického díla vyšla v souboru známém jako První folio před 400 lety. Ve výstavní síni londýnské Christie's budou vzácné výtisky z roku 1623 k vidění od 2. do 26. května a poté se vrátí ke svým majitelům.

Dražba sbírky spoluzakladatele Microsoftu vynesla rekordních 1,6 miliardy dolarů. Výtěžek půjde na dobrou věc

Dražba sbírky umění spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Paula Allena vynesla po jejím druhém a závěrečném dni přes 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy korun). Je to dosavadní aukční rekord v případě umělecké kolekce, informovala stanice CNBC.

Přečíst článek

Soubor sestavili Shakespearovi přátelé a vydali ho sem let po autorově smrti. Obsahuje 36 z 37 divadelních her, které patrně největší dramatik všech dob napsal. "Kdyby nebylo vydání Prvního folia, je velmi pravděpodobné, že polovina celkové Shakespearovy produkce, asi tak 18 her, by neexistovalo, a to včetně takových her jako Macbeth, Julius Caesar a Konec dobrý, všechno dobré," řekla agentuře Reuters Margaret Fordová, šéfka sekce knih u Christie's.

Výtisk za deset milionů dolarů

"Nevíme přesně, kolik výtisků bylo vydáno, ale nejpravděpodobnější odhad je 750 kopií; 235 výtisků v nějaké podobě přežilo. Většina je neúplná, ale existují i kompletní kopie," dodala Fordová. V roce 2020 se jeden výtisk Prvního folia vydražil za rekordních 9,97 milionu dolarů (přes 212 milionů korun).

Reklama

Původní Alenka v říši divů patří k nejdražším knihám historie

Harry Potter, nebo Hobit? Nejdražší dětské knihy stojí miliony

Do aukce se již za měsíc dostane jeden z výtisků první edice Harry Pottera J. K. Rowlingové. Jedná se o jeden z pouhých 200 kusů, které se v roce 1997 dostaly do volného prodeje. Poslední takový výtisk v aukci vynesl 471 tisíc dolarů. Které dětské knihy jsou na prestižním seznamu nejcennějších sběratelských artiklů?

Přečíst článek

Pět z šesti nyní vystavených výtisků pochází ze soukromých sbírek a jednu zapůjčila Senátní knihovna Londýnské univerzity. "Je to jediná příležitost, kdy může veřejnost vidět šest výtisků Prvního folia pohromadě na výstavě," řekla Fordová.

"Šest výtisků možná běžnému člověku nezní jako mnoho, ale abych to dala do souvislostí, naposledy byly byť jen čtyři kopie vystaveny před 100 lety ke 300. výročí, kdy čtyři ze svých výtisků vystavila Britská knihovna," zve Fordová.

Americká aukční síň Sotheby’s dává do aukce nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon. Očekává se, že bude vydražen za 30 až 50 milionů dolarů (664 milionů až 1,1 miliardy Kč).

VIDEO: Do dražby jde 1100 let starý rukopis hebrejské bible, nejstarší na světě. Padne aukční rekord?

Americká aukční síň Sotheby’s dává do aukce nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon. Očekává se, že bude vydražen za 30 až 50 milionů dolarů (664 milionů až 1,1 miliardy korun), napsal americký list The New York Times. Jestliže se tak stane, půjde o nejdražší knihu či historický dokument, které byly kdy vydraženy. Podívejte se níž na video od Sotheby´s představující rukopis.

Přečíst článek


 

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Miliardář Křetínský uspěl v boji o francouzskou vydavatelskou dvojku Editis.

Další zářez miliardáře Křetínského na francouzském mediálním trhu. Koupí vydavatelskou dvojku Editis

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme