Jak bojovat s overturismem, řeší to i v Japonsku. Místním zlevní nebo zakáží prodej alkoholu
Japonští restauratéři se rozhodli, že zavedou ve svých podnicích dvojí ceny. Přesněji, místní budou mít na jejich služby slevu.
Nadměrný turistický ruch a slabá japonská měna přiměly japonské provozovatele restaurací k nestandardnímu rozhodnutí. Ceny ponechají sice na stejné úrovni, ale ti, kteří se domluví japonsky, budou mít téměř sedmidolarovou slevu, upozorňuje server CNN.
„Někteří to sice považují za diskriminaci, ale obsluhovat cizince je pro nás velmi obtížné a dá se říct, že i nákladné,“ řekl provozovatel jednoho z tokijských podniků Shogo Yonemitsu pro CNN. Japonci jsou totiž známí tím, že neovládají angličtinu na vysoké úrovni. Do restaurací tak musí přijímat dražší pracovní sílu s excelentní angličtinou.
To, co mělo být její největší výsadou, způsobilo její zkázu. Luxusní desetipatrová budova v Tokiu bude zbourána, protože blokuje výhled na horu Fudži.Nevidíme na Fudži, stěžovali si Japonci. Nová luxusní budova v Tokiu kvůli tomu půjde k zemi
Reality
Japonci bojují s overturismem
Systém tedy Yonemitsu ospravedlňuje nárůstem nákladů. Turistům neúčtuje žádné příplatky, místním ale nabízí slevu ve výši téměř sedmi dolarů (v přepočtu kolem 160 korun).
Japonsko totiž letos čelí přílivu rekordního počtu turistů. I kvůli oslabení místní měny, která letos vůči dolaru poklesla na nejnižší úroveň za posledních 10 let. Podle oficiálních údajů do Japonska v první polovině letošního roku zamířilo téměř 18 milionů turistů. Země má tak našlápnuto překonat co do počtu návštěvníků rekordní rok 2019.
A kromě dvojích cen ve snaze minimalizovat dopady overturismu tam zavadí i jiná omezení. Plošně dochází například k zavádění turistických daní, v některých místech se nově zavádí limity na počty a japonská vláda dokonce uvažuje i o zákazu prodeje alkoholu.
Například v severní prefektuře Hokkaidó, která láká hlavně na krásné horské výhledy a pohodlná lyžařská střediska, se rozhodla k něčemu podobnému jako tokijští restauratéři, zavedla nižší ceny pro místní.
Poplatek za návštěvu italských Benátek skutečně odstartuje 25. dubna. Informaci potvrdil benátský starosta Luigi Brugnaro. Systém zatím bude v testovacím režimu, píší zahraniční tiskové agentury. Turisté, kteří město navštíví, aniž by v něm přespali, tak budou muset uhradit pět eur (125 korun). Kontroly budou namátkové.Jaro v Benátkách? Připravte si peněženky
Enjoy
Svět bojuje s návalem turistů
A zatímco v Japonsku jde o zcela nový fenomén, v jiných zemích, které bojují s dopady nadměrného turistického ruchu, jsou dvojí ceny dávno běžné. I protože ceníky s nižšími cenami jsou často psány v daném jazyce, a zahraniční turisté tak často ani nemusí vědět, že za stejnou službu zaplatili více.
A že tento systém může v boji proti nadměrnému turismus fungovat potvrzují i experti na turistický ruch. „Restauratér zkrátka potřebuje mít jistotu, že náhlý nárůst turistické poptávky, nevyžene z podniku jeho věrné místní zákazníky,“ uvedla Elisa Chanová, zástupkyně ředitele výzkumného centra pro pohostinství Čínské univerzity v Hongkongu.
Organizace UNESCO doporučila zařadit Benátky na seznam ohrožených památek světového dědictví. Navrhuje to zejména kvůli vysokému počtu turistů v italském městě, dopadům změn klimatu na něj i absenci celkové strategie pro rozvoj města. Hlasovat o zápisu budou členské země v září, uvedla francouzská média. Zařazení severoitalskému městu na seznam světového dědictví v ohrožení hrozil už v roce 2021.Benátky v ohrožení. Ničí je davy turistů i klimatické změny
Reality
Od pandemie v letech 2020 až 2022 se cestovní ruch v celé Evropě znovu zrychluje. V přímořských letoviscích se tak zhoršily problémy se zásobováním, ulice jsou ucpané turisty i automobily a vznikají i další problémy. Některá oblíbená turistická místa se proto pokoušejí zmírnit tlak turistů poplatky, návštěvnickými stropy a dokonce dočasnými zákazy. Známky úspěchu jsou zatím nejasné, protože rekordní léto teprve začíná.Řeckým ostrovům hrozí kolaps. Chybí voda a nezvládají turistickou invazi
Enjoy
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.