Jeff Bezos pošle partnerku do vesmíru. Poletí s ženskou posádkou

Partnerka amerického miliardáře Jeffa Bezose se chystá na let do vesmíru, a to s posádkou tvořenou výhradně ženami. Pilotka vrtulníku Lauren Sánchezová o svých plánech mluvila v rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal. Raketou Bezosovy společnosti Blue Origin se má začátkem příštího roku do vesmíru vydat šest žen, jejich jména chce Sánchezová zveřejňovat postupně.
Bezos zůstane na Zemi
„Budou to ženy, které na světě něčeho dosáhly, mají vliv a mají co říct,“ řekla 53letá Sánchezová, která dříve pracovala i jako novinářka. Bezos, s nímž žije od roku 2019, se sám k hranici vesmíru podíval v roce 2021, tentokrát ale zůstane na Zemi. „Samozřejmě by letěl velmi rád, ale musím ho trochu krotit. Bude nám fandit zpovzdálí,“ dodala Sánchezová.
Soukromá společnost Blue Origin a její raketa New Shepard s modulem po zkušebních letech odstartovala s posádkou poprvé v roce 2021. Létá do výšky zhruba 100 kilometrů, tedy k hranicím vesmíru a nabízí místa i platícím zákazníkům. Vesmírné turisty vozí i firma Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona, nejúspěšnějším soukromým vesmírným dopravcem ale zůstává SpaceX podnikatele Elona Muska. Na její lodě Dragon a Crew Dragon, které dopravují na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) náklad i posádky, spoléhá i americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Americký miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates investuje do australského technologicko-klimatického start-upu. Jde o firmu, která pracuje na zmírnění emisí metanu pocházejícího ze zažívacího traktu krav, informovala dnes BBC. Gates už se delší dobu otevřeně vyjadřuje k dopadům výroby masa na životní prostředí.
Gates investuje do klimatického start-upu, který zastaví kravské pšouky
Leaders
Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem největší světové služby pro streamovaní hudby, má v úmyslu propustit zhruba šest procent zaměstnanců, což představuje kolem 600 pracovních míst. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Připojila se tím k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.
Twitter, Amazon, Google...a teď i Spotify. Propustí šest procent lidí
Zprávy z firem
Pětadvacet nejbohatších filantropů Spojených států loni přišlo zejména kvůli propadu akciových trhů o desítky miliard dolarů. To jim však nevadilo, aby na charitu poslali 27 miliard dolarů, nejvíce za několik posledních let, napsal deník The Wall Street Journal.
Nejbohatší Američané kvůli pádu akcií přišli o miliardy. Na charitu ale poslali více než dřív
Filantropie