Reklama

Jak vypadaly Čechy a Morava před stovkami let? To ukazuje výstava akvarelů Lichtenštejnů v Litomyšli

Josef Höger: Hraniční Zámeček (výřez)
Lichtenstein. The Pricely Collection - použito se svolením
Stanislav Šulc
sta

Vystavená díla pocházejí z prestižních Lichtenštejnských knížecích sbírek. Část z nich se nachází ve starších sbírkových fondech, některá byla pořízena teprve nedávno, a budou proto veřejnosti představena vůbec poprvé.

Reklama

Umělecká sbírka knížecího rodu Lichtenštejnů patří k nejvýznamnějším na světě. A české umění nebo díla zachycující krásy české přírody v ní mají významné místo. Nyní mají zájemci mimořádnou šanci podívat se na akvarely z této sbírky díky výstavě pořádané Městskou galerii Litomyšl a rodem Lichtenštejnů nazvané „Rudolf von Alt, Josef Höger, Franz Richter. Krásy českých zemí v akvarelech z Lichtenštejnských knížecích sbírek“.

Ivo Kahánek
video

Victory Club s pianistou Ivem Kahánkem: Sólovým hráčem se stane jeden člověk za generaci

Je nejuznávanějším českým pianistou současnosti. S velkým úspěchem hraje před publikem doma i ve světě, dnes své umění představí v rámci Pražského jara. Ivo Kahánek je dalším hostem pořadu o úspěchu a cestě na profesní vrchol Victory Club, který představuje byznysový portál newstream.cz.

Přečíst článek

„Před objevem fotografie zažíval akvarel jako jedna z forem zobrazovacích médií vrchol své obliby. Obdobně jako jiné šlechtické rody, i lichtenštejnská knížata si nechala touto technikou zaznamenat svůj majetek v Rakousku, Čechách a na Moravě. Výstava v Zámeckém pivovaru tak prostřednictvím padesáti akvarelů dokumentuje česká a moravská města, zámky a zahrady. Všechna vystavená díla pochází z prestižních Lichtenštejnských knížecích sbírek. Část z nich se nachází ve starších sbírkových fondech, některá byla pořízena teprve nedávno, a budou proto veřejnosti představena vůbec poprvé,“ přibližuje výstavu Městská galerie Litomyšl.

Mezi díla, která návštěvníci budou moci zhlédnout, patří například Knihovna na zámku Lednice od Rudolfa von Alta z roku 1852, Pohled na nádvoří hradu Buchlov od Franze Richtera z roku 1836 nebo Hraniční Zámeček od Josefa Högera z roku 1839.

Výstava se koná v Zámeckém pivovaru denně od 9. června do 31. srpna, v době konání festivalu Smetanova Litomyšl bude výstava otevřena vždy od 10 do 20 hodin, od 6. července do 31. srpna od 10 do 17 hodin.

Reklama

Leica 0-series

Leica se prodala za 14 milionů eur. Stala se nejdražším foťákem světa

Jeden z pouhých 23 přístrojů takzvané nulté série 35milimetrových fotoaparátů Leica se vydražil za rekordních 14,4 milionu eur na prestižní Leitz Photographica Auction. Přístroj patřil vynálezci Oskaru Barnackovi, který vytvořil 35milimetrovou leicu krátce před první světovou válkou.

Přečíst článek

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se 29. května 2022 na aukci v Praze prodal za 123,6 miliou korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Český aukční rekord: Sto let starý obraz od Kubišty překonal v aukci Kupku

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na aukci výtvarného umění Galerie Kodl v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.

Přečíst článek

Reklama

Související

Justin Mortimer: Guru IV, 2022

Justin Mortimer portrétoval královnu Alžbětu II. i Bowieho. Jeho dílo je nyní v Praze

Přečíst článek
Kurátorka Nadace Mucha Tomoko Sato

Tomoko Sato: Svět Muchu dlouho obdivoval, ale vůbec jej nechápal. Naše výstava to mění

Přečíst článek
Toyen, Cirkus

Průzkum: Většina českých sběratelů umění už do své sbírky vložila aspoň půl milionu korun

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme