Reklama

Pohodlnější než karavan a dostupnější než chata na Lipně. To jsou minidomky na kolech

Chata na kolách
Ecocapsule
Petra Jansová

Plnohodnotný komfort s bonusem, dá se totiž zabalit a odvézt kamkoliv, nabízí minimalistické domky na kolech. Trend, který se šíří světem, dorazil i do Česka.

Reklama

Domek na kolech přináší svobodu, dojet s ním lze téměř kamkoliv: nabídnout může stylové útočiště v přírodě, osobité ubytování pro hosty nebo mobilní kancelář. K převozu domu není potřeba nákladní auto ani jeřáb. Postačí osobní vozidlo, nejlépe větší SUV, protože celá chata na přívěsu se vejde do 3,5 tuny. 

Velkou výhodou takového bydlení je i to, že se nemusí nic řešit s úřady. Jde o malou stavbu, takže místo čísla popisného mají lidé žijící v mobilních domcích pouze espézetku. Domek je ale možné z přívěsu i odejmout a usadit natrvalo. 

Podívejte se tiny houses na kolech tuzemských architektů.

 Moderní designový domek v minimalistickém stylu startuje na částce kolem jednoho milionu korun. Maximální svobodu přináší domky na kolech ve variantě offgrid, tedy ty nezávislé na inženýrských sítích, třeba se solárním panelem na střeše. 

Reklama

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.

Přečíst článek

Plovoucí sauna Lom (Atelier HRA)

Nejpovedenější domy Česka. O architektonickou cenu soutěží dům na kolech nebo dům z konopí

Mezinárodní odborná porota soutěže sedmého ročníku soutěže Česká cena za architekturu do užšího výběru nominovala 29 projektů. O cenu v soutěži pořádané Českou komorou architektů se budou ucházet různorodé projekty: sauna na vodě, dům na kolech nebo vinařství a pivovar.

Přečíst článek

Reklama

Související

Je ještě zábavnější než před pandemií, chválí Prahu The New York Times

Je ještě zábavnější než před pandemií, chválí Prahu The New York Times

Přečíst článek
Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí.

Rekonstrukce Sázavského kláštera je dokončena. Podívejte se na výsledek

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme