Reklama

Biohacking: Pětina světové populace má příliš kyseliny močové. Pomoci může půst

Kyselé ovoce a zelený čaj pomáhají odbourávat kyselinu močovou.
Pixabay
Alžběta Shejbalová

S nadměrným množstvím kyseliny močové v krvi je spojována zejména závažná a velmi nepříjemná dna či další problémy s ledvinami. Podle nejnovějších studií však tato látka v těle předznamenává celou řadu chorob, zejména civilizačních. Kyselina močová přitom souvisí s lidskou evolucí a bojovat odbourávat ji z těla lze různými technikami. Kyselé ovoce a zelený čaj jsou jen začátek.

Reklama

Kyselina močová byla historicky spojována pouze s onemocněním dnou či hůře fungujícími ledvinami. To proto, že abnormální hladina kyseliny močové v krvi znamená buď zhoršenou schopnost jejího vylučování, a tudíž její následné hromadění v těle, nebo je způsobena nadměrnou konzumací potravin, z kterých se v organismu vytváří.

Kyselina močová je totiž finálním produktem purinového metabolismu a pokud jíme stravu obsahující vysoké množství purinů či fruktózy, její vyšší hladina je pak pravděpodobná. Mezi takové potraviny se řadí zejména maso (hlavně vnitřnosti) a mořské plody, alkohol – zejména pivo – a chemicky zpracované poživatiny, které obsahující vysoko-fruktózový kukuřičný sirup (HFCS).

Sledujte seriál Biohacking o nejnovějších trendech ve zlepšování kondice a zdraví

Puriny samy o sobě jsou látky důležité pro lidský organismus – jsou to komponenty DNA a RNA a také jsou přítomny v dalších důležitých biomolekulách, jako je například jednotka energie každé buňky ATP. Pokud ale z jakéhokoliv důvodu ledviny nestíhají puriny vylučovat, hromadí se v těle právě jako kyselina močová. Její krystalky pak způsobují bolesti v kloubech pacientů postižených dnou.

Od dny po cukrovku

Pokud člověk dnu nemá, ale přesto jeho tělo vykazuje zvýšenou hladinu kyseliny močové, může trpět řadou chorob, zvláště těch civilizačních. Podle nové knihy neurologa Davida Perlmuttera Drop Acid má v západní civilizaci zhruba pětina populace zvýšenou kyselinu močovou bez toho, aby měli dnu či problémy s ledvinami či jiné příznaky. Perlmutter se ve své knize detailně zabývá spojením mezi kyselinou močovou a onemocněními, u kterých byla dříve role kyseliny močové považována pouze za ukazatel problému. Vysoká hladina kyseliny močové v krvi je jasně spojena se vznikem kardiovaskulárních onemocnění, některých typů rakovin, metabolického syndromu a cukrovky 2. typu.

Perlmutter dále ve své knize vysvětluje, že vysoká hladina kyseliny močové hrála významnou roli v evoluci lidstva. Signalizovala totiž, že v prostředí je nadbytek potravy – zejména hojnost zralého ovoce a ulovené zvěře a že je potřeba uložit co nejvíce tuku na nadcházející zimu.

Stánek s ovocem na trhu v Barceloně

Biohacking: Tloustne se po sacharidech? Ano i ne

Na jednoduché cukry se poslední dobou nahlíží jako na něco univerzálně škodlivého. Je to především kvůli jejich efektu na obsah cukru v krvi

Přečíst článek

Dnešní doba je z hlediska množství potravy konstantní, což způsobuje pro tělo evolučně nezvyklý pokyn ukládat na horší časy neustále. Perlmutter tedy radí kromě omezení vysoko-purinových a vysoko-fruktózových potravin i například půst či přerušovaný půst, aby se přerušila signalizační role kyseliny močové a stihla se vyrovnat její hladina v organismu.

Jezte kyselé ovoce

Perlmutter doporučuje hlídat hladinu kyseliny močové, což je běžně dostupný test u lékaře a bývá součástí krevního obrazu při preventivní prohlídce. Negativní vliv kyseliny močové začíná podle studií zhruba nad 320 µmol/l.

Strava, která by měla okolo této hodnoty kyselinu močovou udržet, obsahuje menší množství masa, omezuje konzumaci alkoholu a zakazuje průmyslově vyráběné sladkosti.

ilustrační foto

Biohacking: Běhat je dobré jen tak akorát. Příliš běhu škodí

Kolik běhu je už moc? Biohackeři vědí, že přetěžovat tělo znamená škodit zdraví i zabrzdit hubnutí.

Přečíst článek

Některé potraviny, které podporují ledviny ve vylučování kyseliny močové, a tím průběžně snižují její hladinu, jsou kyselé a citrusové ovoce, většina druhů zeleniny a zelený čaj. Kromě stravy hraje také roli při odstraňování kyseliny močové z tkání míra pohybu a hydratace organismu. Ženy v produktivním věku mívají nižší hladinu v krvi, což je dáno přítomností ženských hormonů estrogenem a progesteronem.

Existují i doplňky stravy, které pomáhají snižovat kyselinu močovou v organismu. Tím nejběžnějším je vitamin C, který funguje přijatý z ovoce a zeleniny, ale i jako doplněk stravy. Perlmutter propaguje také kvercetin a luteolin, a připisuje jim efekt podobný lékům podávaným při onemocnění dnou. Jsou to bioflavonoidy, přítomné opět v ovoci a zelenině jako cibule, hroznové víno, citrusové plody a listová zelenina. Opět je lze na českém internetu pořídit koncentrované jako doplňky stravy.

Studie zatím nejsou zajedno, zda a v jakém množství hraje kyselina močová pozitivní či negativní roli v případě Alzheimerova onemocnění a demence. To si vědci vysvětlují tím, že kyselina močová je slabý antioxidant a při příliš nízké hladině v tkáních může být tělo ochuzeno o tento její efekt.

Zelené smoothie - ilustrační foto

Biohacking: Tělo se umí detoxikovat samo. Ale je dobré mu pomoct

Existuje řada postupů a strategií, jak pomoci tělu, aby si mohlo zlepšit aktuální i dlouhodobý zdravotní stav. Lidský organismus totiž za standardních podmínek detoxifikuje dost dobře sám, ale pouze do určité míry. Pokud si tedy „dopřáváme“ hodně a často, je dobré alespoň na chvíli zařadit některou z následujících praktik a tělo by nám mělo odvděčit větší energií a lepším zdravím.

Přečíst článek

Olivový olej

Biohacking: Ani nasycené tuky nejsou tak hrozné, jak se myslelo

Jak je to s tuky? Po proteinech a sacharidech se aktuální díl seriálu Biohacking podívá na třetí nejdůležitější složku výživy.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Brambory, farmář

Biohacking: Obyčejné brambory nejsou strašák. Umí podporovat hubnutí

Přečíst článek
Withanie snodárná neboli Ašvaganda

Biohacking: Lepší než antidepresiva? Léčebné účinky byliny ašvagandy již potvrzují i vědci

Přečíst článek
Maso s chřestem

Biohacking: Aminokyselina threonin je základem imunity. A také zdravých kloubů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme