Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Ikea

Bohužel musíme zdražit, přiznala IKEA. Prohrává boj s inflací

V průběhu roku se IKEA snažila čelit rostoucím nákladům na dopravu a suroviny proměnou procesů. Nyní přiznává, že již musí část nákladů převést na koncové zákazníky.

Přečíst článek
Český rozhlas končí s vysíláním na vlnách AM

Konec zlatých časů rádia. Český rozhlas končí s AM vysíláním

Vysílání na AM frekvencích sice umožňuje přenos na velké vzdálenosti, je ale méně kvalitní a výrazně dražší než FM frekvence. Veřejnoprávní rozhlas tak ušetří desítky milionů korun ročně.

Přečíst článek
Gastro v čase pandemie

Tak budeme propouštět, reagují hoteliéři a restauratéři na zrušení vládní pomoci

Podnikatelé a firmy působící v turismu přišli během pandemie nejméně o polovinu příjmů. Přitom zaměstnávají čtvrt milionu lidí, jejichž živobytí je nyní ještě více ohroženo, tvrdí Česká unie cestovního ruchu.

Přečíst článek
Zakladatel vyhledávače Kiwi.com Oliver Dlouhý

Oliver Dlouhý ustoupil v kauze prodeje letenek americké Southwest Airlines

Původně brněnský prodejce letos prožívá tragický rok. Vedle propadu tržeb kvůli pandemii se mu snaží zabránit prodávat letenky jedna významná aerolinka za druhou. Dokáže to přežít kdysi zázračný start-up s multimiliardovou hodnotou?

Přečíst článek
Alexander Schallenberg a Jan Lipavský

Dobrá zpráva: Hranice už nikdy nezavřeme, slíbili ministři Česka a Rakouska

Turismus i pracovní trh. To jsou hlavní důvody, proč by sousední země již neměly zavírat hranice ani kvůli šíření pandemie.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Americká společnost Airbnb zprostředkovává ubytování v soukromí.

Dopad pandemie: v Praze se přes Airbnb pronajímá půlka bytů než dřív

Kde nejsou turisté, tam nemá Airbnb cenu. Potvrzují to nejnovější data pražského Institutu plánování a rozvoje, podle kterého se v Praze nabídka bytů na serveru Airbnb propadla o 50 procent proti předpandemické době.

Přečíst článek
vánoční dárky (ilustrační foto)

Půjčka na dárky či dovolenou se prodražuje. Úroky rostou i na spotřebitelských úvěrech

Přečíst článek
Restaurace Field v Praze obhájila Michelinskou hvězdu.

Na pivo či večeři jen ve čtyřech. Platí přísnější pravidla pro gastronomii i soukromé oslavy Silvestra

Další rána pro restaurace a další služby v turistickém ruchu. Kvůli blížícím se oslavám konce roku vláda zavádí přísnější pravidla, která mají zamezit šíření koronaviru. A pravidla existují také pro soukromé oslavy Silvestra.

Přečíst článek
Finanční úřad

Daňové změny roku 2022: polepší si hlavně rodiny s dětmi

Lidem by v příštím roce mělo zůstat více peněz v kapse. Zvýší se daňové slevy na poplatníka a projeví se také zrušení superhrubé mzdy či limitu na odpisy za děti. Negativní vliv bude mít inflace.

Přečíst článek
Start-up, ilustrační foto

Investiční platformy musejí dostat licenci ČNB. Jinak skončí

V loňském roce se přes crowdfundingové platformy protočilo přes 500 miliard korun. Jedničkou je Velká Británie, Česko patří k menším trhům.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Jaderná elektrárna v Německu

Německo se loučí s jádrem. Likvidace elektráren potrvá dekády

Německo se vydává zcela novou energetickou cestou, která je opačná od té české. Rozhodnutí opustit jadernou energii bylo dílem okamžiku ve srovnání s tím, jak dlouho se budou německé nukleární elektrárny demontovat. Německo navíc nemá vybrané místo pro úložiště vyhořelého jaderného odpadu.

Přečíst článek
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Inflace 10 procent? Vyloučit to nelze, míní guvernér ČNB Rusnok

Centrální banka v reakci na růst cen bude i nadále zvyšovat základní úrokové sazby. Nad pětiprocentní hranici by však podle vyjádření Jiřího Rusnoka pro Český rozhlas jít neměla.

Přečíst článek
dluhopisy, ilustrační foto

Brutální propad. České dluhopisy patřily k nejhorším na světě pro investory

České dluhopisy patřily mezi pětici nejhorších bondů, když za dosavadní rok svým držitelům prodělaly 9,7 procenta. Podle agentury Bloomberg na tom hůř z téměř padesátky zemí byly pouze Polsko, Maďarsko, Peru a Chile.

Přečíst článek
Daniel Křetínský

Křetínský opět nakupoval. Tentokrát nádraží Zvonařka v Brně

Daniel Křetínský pokračuje v posilování na tuzemském trhu. Podle serveru zdopravy.cz ovládl autobusového přepravce Tourbus a spolu s ním také brněnské nádraží Zvonařka, které prošlo nákladnou rekonstrukcí za sto milionů korun.

Přečíst článek
Ropní princové se rozhádali, dopad na trh s ropu je nejistý.

Čína odkládá "konec ropy". Roli uhlí chce naopak snižovat rychleji

Nejméně o pět let odložil čínský institut ETRI napojený na tamní těžařskou společnost termín kulminace spotřeby ropy. Z původního roku 2025 nyní výzkumníci odhadují, že nejvíce suroviny Čína využije v roce 2030. Pak zafunguje efekt elektromobility.

Přečíst článek

News box

Policie monitoruje 🏍️🏍️🏍️jízdu proruského klubu Noční vlci, kteří si návštěvou památníků připomínají nadcházející 80. výročí konce druhé světové války. Ministr vnitra Vír Rakušan (STAN) dnes na síti X uvedl, že hlídky jsou připraveny zakročit, pokud účastníci akce překročí zákony, třeba schvalováním ruské agrese na Ukrajině. Evropská odnož motorkářského klubu v sobotu projela Slovenskem. Už dříve uvedla, že jízda bude pokračovat přes Česko do Berlína.
Na bezplatný 💃🏻🎤💃🏻🎤💃🏻🎤koncert americké zpěvačky Lady Gaga na brazilské pláži Copacabana dorazilo v noci na dnešek 2,1 milionu diváků. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na organizátory. Největší koncert v kariéře 39leté interpretky o půl milionu účastníků překonal bezplatný koncert Madonny, který se na stejném místě konal téměř přesně před rokem. Brazilská policie poté oznámila, že překazila plánovaný bombový útok na tuto akci.
Pokud vše půjde, jak je dojednáno, mohla by Ukrajina ve zbytku roku v rámci muniční iniciativy obdržet až 1,8 milionu kusů 💥💥💥velkorážní munice. Po jednání s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským to řekl prezident Petr Pavel. Dodal, že zároveň se uskutečňují jednání o dodávkách munice pro příští rok. Iniciativu podle něj podporuje 11 zemí. Prezident Zelenskyj již dříve na sociální síti X uvedl, že česká muniční iniciativa fungovala efektivně.
Rozmístění zahraničních 🪖🪖🪖vojáků na Ukrajině nepřipadá v úvahu, dokud nebude dosaženo mírové dohody. Prezident Petr Pavel to řekl na  tiskové konferenci po jednání ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Praze. Po dosažení dohody by podle Pavla mohla být dostatečnou garancí míru pro Ukrajinu kombinace politických, diplomatických, ekonomických i vojenských záruk.

Americký prezident Donald Trump neodvolá Jeroma Powella z funkce předsedy centrální banky  před koncem jeho funkčního období v květnu 2026. Řekl to v rozhovoru vysílaném v neděli na televizi NBC News, kde zároveň zopakoval výzvu, aby Fed urychleně 📉📉📉snížil úrokové sazby.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou v neděli odpoledne přivítali na Pražském hradě při slavnostním ceremoniálu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s chotí Olenou. Zelenskyj, jehož země se více než tři roky brání ruské vojenské agresi, do Česka dorazil po 22 měsících. Číst více
Petr Pavel přijal Volodymyra Zelenského
Petr Pavel přijal Volodymyra Zelenského profimedia.cz
Lidé s českými, americkými i belgickými vlaječkami a kyticemi šeříků dnes v Plzni lemovali více než dvoukilometrový úsek Klatovské třídy, po které projel tradiční ⛓️‍💥⛓️‍💥⛓️‍💥Convoy of Liberty (Konvoj svobody). Do přehlídky se letos zapojilo rekordních více než 400 kusů převážně americké vojenské historické techniky. Přijeli s nimi nadšenci vojenské historie z několika států.
Budoucí německý ministr vnitra Alexander Dobrindt chce po středečním nástupu do funkce ihned nařídit 🚷🚷🚷přísnější odmítání migrantů a zvýšení kontrol na hranicích. Řekl to deníku Bild. "Čísla nelegální migrace musí klesnout. Pro úspěch lidskosti i pořádku je nutná kontrola, jasnost a důslednost. Připravujeme národní a evropská rozhodnutí, abychom toho dosáhli," prohlásil politik bavorské Křesťanskosociální unie (CSU).
Sněmovní 🗳️🗳️🗳️volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů, proti výsledku z minulého týdne mírně oslabilo. Na druhém místě by byla koalice Spolu se ziskem 19,8 procenta. Vyplývá to volebního modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News. Třetí místo by znovu obsadilo hnutí SPD s 12,6 procenta, které mírně posílilo, před slábnoucími Starosty, kteří by získali 9,7 procenta. Poslance by měli ještě Piráti a uskupení Stačilo!, jejichž zisk by se pohyboval nad pětiprocentní hranicí.
Prezident Petr Pavel dnes odpoledne přijme na Pražském hradě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho ženu Olenu. Na webu to dnes oznámil odbor komunikace prezidentské kanceláře. Ukrajinský vládní speciál přistál na ruzyňském Letišti Václava Havla dnes před polednem. Zelenského tam přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.), na síti X ho označil za lídra svobodného světa. Číst více
Doporučujeme