Reklama

Moneta vyplatí na dividendách 4,1 miliardy korun

Moneta Money Bank vyplatí na dividendách 4,1 miliardy korun
ČTK
 ČTK

Moneta Money Bank vyplatí akcionářům na dividendách 4,1 miliardy korun z loňského čistého zisku 4,7 miliardy korun. Zbylé peníze převede banka na účet nerozděleného zisku z předchozích let. V úterý to schválila valná hromada banky. Dividenda bude činit osm korun na akcii. Uvedla to mluvčí banky Zuzana Filipová.

Reklama

Valná hromada také odsouhlasila účetní závěrku a zprávu o odměňování představenstva a dozorčí rady banky. Právo na dividendu budou mít ti akcionáři, kteří budou zapsáni v Centrálním depozitáři cenných papírů k 2. květnu jako akcionáři banky. Dividenda bude vyplacena 25. května.

Novou členkou dozorčí rady je Jirásková z PPF

Akcionáři také zvolili novou členkou dozorčí rady Kateřinu Jiráskovou ze společnosti PPF, která je významným akcionářem Monety. Jirásková nyní působí jako finanční ředitelka celé skupiny PPF. S akciemi Monety se obchoduje na pražské burze.

Před rokem Moneta vyplatila dividendu 3,6 miliardy korun z předloňského čistého zisku, který činil 4,1 miliardy korun. Dividenda činila sedm korun na akcii.

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, měla ke konci loňska 1,5 milionu klientů a 2699 zaměstnanců. Celková klientská základna podle banky meziročně vzrostla o 5,4 procenta, zaměstnanců ubylo téměř o desetinu.

Před rokem PPF zařízla spojení s Monetou. Zůstává jejím největším akcionářem

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Ta usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Transakci o spojení částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Plán padl loni na jaře.

PPF a Moneta tehdy jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků centrální banky na kapitálovou vybavenost bank v ČR.

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto

Finančníci z J&T vstupují do Monety. Koupili podíl od aktivistického fondu Petrus

Finanční skupina J&T Finance Group koupila strategický podíl v bance Moneta od rakouského fondu Petrus Advisers. Na transakci jako první upozornil server Seznam Zprávy. J&T spolu s PPF a Pavlem Tykačem podle informací týdeníku Hrot už ovládají takřka polovinu banky.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Zisk české Raiffeisenbank v prvním kvartálu propadl, rostly jí úvěry i vklady

Zisk české Raiffeisenbank v prvním kvartálu propadl. Růst úvěrů a vkladů nepomohl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme