Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zaměstnanci Liberty Ostrava se dočkají výplat. Stát to vyjde na 1,3 miliardy

Huť Liberty Ostrava
ČTK
 ČTK

Úřad práce dosud přijal asi 3900 žádostí zaměstnanců huti Liberty Ostrava o náhradu nevyplacené mzdy z celkového počtu 4815. V pátek začne úřad odesílat první příspěvky. Za tři měsíce stát počítá s tím, že na tyto účely vyplatí i s odvody asi 1,3 miliardy korun, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reklama

Ministr doplnil, že bude jednat s insolvenčním správcem Liberty o tom, zda bude potřeba delší než tříměsíční překlenovací období. Pokud ano, musel by se změnit zákon.

Úřad zaměstnancům vyplatí náhradu za mzdu, kterou nedostali za květen, červen a červenec. Úřad v tiskové zprávě doplnil, že peníze začal prvním pracovníkům posílat už dnes. Žádost o příspěvek podalo 3879 zaměstnanců, na zpracování žádostí se podílejí lidé i z dalších poboček úřadu práce v Česku. Vedení úřadu ocenilo to, že někteří zaměstnanci při podávání žádosti dali přednost svým kolegům, kteří jsou ve finanční nouzi. „O nic nepřijdou ani ti, kteří žádají později, výše náhrady je stanovena až do 1,5 násobku rozhodné částky za daný měsíc, což je aktuálně maximálně 65 011 korun za měsíc,“ připomněl ředitel úřadu práce Daniel Krištof.

„Chci slyšet představu insolvenčního správce o tom, jak chce zachovat výrobu, která tady v současné době běží, případně ji rozšířit tak, aby ideálně, v nějaké co nejbližší možné lhůtě, bylo možné třeba i část těch mzdových nákladů také financovat z vlastních zdrojů,“ řekl Jurečka. Doplnil, že výdaje, které úřad vyplatí jako náhradu nevyplacené mzdy, bude stát poté uplatňovat jako pohledávku v insolvenčním řízení.

Reklama

Bezúročná půjčka

„Situace není jednoduchá, je mimořádná, za poslední desítky let jsme se s tak masivním potenciálním propouštěním zaměstnanců nesetkali,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Připomněl, že zaměstnanci huti mohou žádat o bezúročnou půjčku 25 tisíc korun od Moravskoslezského kraje, která má lidem pomoci překonat nejhorší období, než dostanou vyplacené peníze. „K dnešnímu datu o tuto půjčku požádalo téměř 600 lidí,“ řekl Curylo. Rada kraje podle něj zasedá každý týden, aby půjčky schvalovala. Kraj má na půjčky připraveno 125 milionů korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Kolik zaměstnanců zůstane v Liberty? Záležet bude na novém investorovi, řekl Jurečka

Zaměstnanci zadluženého hutního podniku Liberty Ostrava mohou žádat o půjčky od Moravskoslezského kraje pro překlenutí doby bez výplaty. Náhrady mezd by mohl prvním pracovníkům začít Úřad práce ČR posílat příští týden. Odboráři zatím odrazují pracovníky hutě od podávání hromadných výpovědí. O podnik mají podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vážný zájem dva investoři.

Přečíst článek

Liberty Ostrava je v problémech od loňska. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Vláda chce najít pro Liberty Ostrava investora. Případný zájemce o odkoupení huti Liberty Ostrava by podle odborníků měl ideálně zároveň získat i firmu Tameh Czech, firmy jsou provázané ekonomicky i technologicky.

Do úpadku poslal hutní podnik Krajský soud v Ostravě v minulém týdnu, učinil tak na základě návrhu, který na sebe podala samotná společnost. Uvedla v něm, že je v platební neschopnosti a její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Insolvenčním správcem byla určena společnost TP Insolvence. Insolvenční správce už zahájil první kroky insolvenčního řízení. Jde například o analýzu stavu hutí či jednání s firmou i věřiteli.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Od roku 2019 slezská huť patří Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Insolvenční správce Liberty zahájil analýzu huti, jedná s firmou i věřiteli

Insolvenční správce huti Liberty Ostrava, společnost TP Insolvence zahájil v minulých dnech úvodní kroky insolvenčního řízení. Zahrnují například průběžnou analýzu dokumentace a informací ke zjištění skutečného ekonomického stavu zadlužené firmy včetně možností dalšího provozu. V kontaktu je zároveň se zástupci huti i prozatímního věřitelského výboru. Uvedl to ohlášený společník TP Insolvence Šimon Peták. Liberty Ostrava je od minulého týdne v úpadku.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme