Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vysoké nákupní ceny srazily loňský zisk innogy pod dvě miliardy

Plyn, vytápění
Pixabay
 ČTK

Energetické skupině innogy loni v ČR meziročně klesly tržby i zisk. Jedničce na tuzemském trhu v dodávce plynu srazily marže vysoké nákupní ceny energií. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Reklama

Energetická skupina innogy loni v ČR dosáhla čistého zisku 1,8 miliardy korun, meziročně o 600 milionů korun méně. Utržila 32,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 1,6 miliardy korun méně. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Značka innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, má 1,1 milionu odběratelů plynu a téměř 600 tisíc odběratelů elektřiny.

Společnost innogy Energie, která je součástí skupiny, vykázala pokles čistého zisku o 35 procent na 1,34 miliardy korun. Způsobil to prudký růst nákupních cen elektřiny a plynu, který srazil marže z prodeje obou komodit koncovým zákazníkům

Podle předsedy představenstva innogy Tomáše Varcopa se skupina musela vypořádat mimo jiné s rostoucími cenami energií. „Na začátku roku rostly ceny energií pozvolně, ovšem v polovině roku už byly na dvojnásobku a od září jsme byli svědky naprosto bezprecedentního růstu. S ohledem na veškeré náročné výzvy lze celkově rok 2021 hodnotit jako úspěšný a hospodářský výsledek na úrovni očekávání jako velmi dobrý,“ uvedl Varcop ve výroční zprávě.

Fronta lidí, kteří přišli o dodavatele energií a v rámci režimu Dodavatel poslední instance se obrátili například na Pražskou plynárenskou.

Účty části zákazníků Pražské plynárenské vzrostou od června v průměru o téměř 40 procent

Pražská plynárenská na konci topné sezony přišla s novým ceníkem. Od června zdraží části zákazníků plyn, v průměru o 39 procent.

Přečíst článek

Reklama

Společnost innogy chce letos mimo jiné eliminovat dopady energetické krize na výsledek hospodaření za letošní rok. Dnes zveřejněná výroční zpráva se věnuje i ruské invazi na Ukrajinu, zmiňuje mimo jiné evropské sankce proti Rusku a hrozbu zastavení dodávek plynu.

„Nelze vyloučit, že jedním z důsledků tohoto vývoje by mohlo být zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy, byť by to mělo negativní dopady na obě strany. Pokud by tato situace nastala, mohlo by to mít významné negativní dopady do hospodaření společnosti a případně hodnoty jejích aktiv či pasiv, které ovšem nelze v tuto chvíli vyčíslit,“ uvedlo innogy.

V roce 2021 innogy Energie prodala svým koncovým zákazníkům přes 30 milionů megawatthodin (MWh) zemního plynu, což představuje meziroční nárůst o 11 procent. Prodej elektřiny vzrostl o 19 procent na čtyři miliony megawatthodin. Vliv na to měl mimo jiné pád dodavatele Bohemia Energy. V případě innogy Energie se jednalo u plynu o více než 200 tisíc zákazníků, firma získala desítky tisíc nových smluv.

Skupinu innogy v ČR, která zaměstnává 1400 lidí, tvoří aktuálně mimo jiné společnosti innogy Energie, innogy Zákaznické služby, innogy Energo a řídicí společnost innogy Česká republika. Majitelem skupiny innogy v ČR je od předloňska maďarská energetická skupina MVM.

Gazprom, Německo

Rusko uvalilo sankce na německý Gazprom. Jaký to bude mít vliv na dodávky plynu zatím není jasné

Rusko uvalilo sankce na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom ukončil svou účast, i na firmu EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal.

Přečíst článek

Energie, ilustrační foto

Ceny plynu v roce 2022: Zdražení i o polovinu

Domácnosti si v roce 2022 za zemní plyn připlatí. V průměru se platby zvýší o 50 až 70 procent. Na vině jsou extrémně vysoké ceny na burze. Ke zlevnění může dojít až po skončení topné sezóny nebo po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn. Kterých zákazníků se to týká?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme