Reklama

Výroba automobilů v Česku roste, zvyšuje se podíl těch elektrických

Škoda Auto, ilustrační foto
Škoda Auto
 ČTK

Výroba osobních aut v Česku v prvním pololetí letošního roku meziročně stoupla o 21,7 procenta na 738 454 vozidel. Blíží se tak už předkrizovým hodnotám, produkce je zhruba stejně vysoká jako v prvních šesti měsících roku 2019, uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Zvyšuje se podíl elektrických aut, aktuálně činí přes 12 procent. Bylo vyrobeno 66 771 elektromobilů a 24 514 plug-in hybridů.

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto zvýšila v prvním pololetí produkci o 32,3 procenta na 464 353 aut. Podíl bateriových vozů činil 11,5 procenta. Nošovický závod Hyundai vyprodukoval 177 100 vozů, meziročně o 6,2 procenta více. Z toho 21,4 procenta připadlo na elektromobily a plug-in hybridy. V kolínské Toyotě pak zaznamenali nárůst výroby o 8,9 procenta na 97 001 aut, téměř polovina z toho byly hybridní vozy.

Fanoušci Tesly se konečně dočkali. První sériový Cybertruck vyjel z gigafactory v Texasu

Po téměř čtyřech letech od představení prvního prototypu elektrického pick-upu Cybertruck Tesla ukázala první sériově vyrobený model. Sjel z výrobní linky v americkém Texasu.

Přečíst článek

„Téměř dvaadvacetiprocentní nárůst výroby, přidávání směn a zkracující se doba dodání nových vozidel zákazníkům tak potvrzují opětovnou vitalitu autoprůmyslu coby motoru české ekonomiky," uvedl prezident SAP Martin Jahn. Z celkového počtu vyrobených osobních aut mířilo na český trh 53 384 vozidel, tedy meziročně o 19,6 procenta více. Export vozidel pak vzrostl o 21,8 procenta na 685 070 vozů.

Ostatní segmenty vozidel ale zaznamenaly v meziročním srovnání pokles. „Nižší výrobní objemy v dalších segmentech vozidel, způsobené cyklickým charakterem objednávek a přetrvávajícím nedostatkem některých komponent však naznačují, že s dopady rozkolísaných dodavatelských řetězců budeme muset v některých kategoriích počítat i v průběhu druhé poloviny roku 2023," dodal Jahn.

Primoco UAV se stahuje z Ruska.

Český výrobce dronů zdvojnásobil zisk i tržby. Těží ze zvýšené poptávky kvůli válce na Ukrajině

Válečný konflikt na Ukrajině zvedá poptávku pro bezpilotních letounech. Z toho těží i jejich český výrobce, společnost Primoco UAV, jejíž finanční ukazatele za první pololetí se meziročně více než zdvojnásobily.

Přečíst článek

Produkce autobusů v Česku klesla o 4,3 procenta na 2511 vozů. Společnost Tatra Truck vyrobila 649 nákladních aut, což bylo meziročně o čtyři kusy méně. Tradiční výrobce motocyklů Jawa pak vyprodukoval 371 strojů, proti loňskému prvním pololetí je to pokles o více než dvě třetiny.

Mezi lednem a červnem bylo v Česku vyrobeno také 10 202 přívěsů a návěsů všech velikostí. Rovněž v tomto případě je to meziroční pokles, a to o zhruba o čtvrtinu.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme