Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Je vodík palivo budoucnosti? Právníci řeší, co s legislativou mobility

 nst
nst

Vodíkové pohony mají být budoucností mobility. Další díl právního podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners, se proto zaměří na legislativní rámec zejména výroby, bezpečnosti a využití vodíku. 

Reklama

Vodík. Mnozí si jistě ze školních let pamatují, že vodík je nejjednodušší a nejlehčí chemický prvek, respektive bezbarvý hořlavý plyn bez chuti a zápachu.  Jeho vlastnosti jej předurčují k širokému spektru využití už dnes, a vzhledem k tomu, že jeden kilogram vodíku obsahuje více energie, než stejné množství ropy nebo zemního plynu, se do budoucna uvažuje i o jeho rozsáhlejším využití v energetice.

Svou výraznou roli má vodík sehrávat i při snahách o zmírňování změn klimatu. A jelikož je téměř každá lidská činnost více, či méně, právem regulována, nevyhýbá se regulace ani nakládání s vodíkem. V dnešním díle Práva k Ranní Kávě se proto Martin Frolík se svým hostem, Robertem Reissem, advokátem AK PRK Partners specializujícím se mimo jiné na problematiku alternativních paliv, zaměří na právní rámec zejména výroby, bezpečnosti a využití vodíku. 

Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních novinek v legislativě a rozhodovací praxi soudů. Nastíní, co přinese mimo jiné návrh novely zákona o státní službě (přinášející rozsáhlé koncepční změny); návrh novely zákona o veřejných sbírkách (zjednodušující režim veřejných sbírek konaných bezhotovostním způsobem); poslanecký návrh novely řady zákonů v souvislosti se zavedením nové úpravy regulace takzvaných psychomodulačních látek; nebo návrh novely zákona o podmínkách a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu.

Z judikatury shrne rozsudek Nejvyššího soudu týkajícího se posouzení nároku zájemců o koupi vůči realitní kanceláři na vrácení rezervačního poplatku. Dále pak nález Ústavního soudu ve věci odpovědnosti nemocnice za smrt pacientky v případě jednostranného pokynu lékařů "ne-resuscituj"; a zmíní variaci rozhodnutí Nejvyššího správního soudu týkajících se problematiky místních referend a volební kampaně.

Podcast se spuští v úvodu tohoto článku. Najdete ho ale i na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

PRK, užito se svolením

Poslechněte si i další díly právního podcastu:

Právníci radí, jak na smlouvy s influencery

V nejnovějším dílu podcastu Právo k Ranní Kávě se právníci zaměří na to, jak si správně ošetřit smlouvy s influencery. Moderátor pořadu Martin Frolík si jako hosta pozval kolegyni z PRK Partners Kláru Radkovskou, advokátku a specialistku v oblasti reklamního práva.

Přečíst článek

EU schválila nová pravidla pro kryptoměny. Co z toho vyplývá?

Právníci radí, jak se vypořádat s novými pravidly pro kryptoměny

Nový díl podcastu Právo k Ranní Kávě se věnuje digitálním aktivům, kryptoměnám a decentralizovaným financím, pro což si moderátor Martin Frolík do studia pozval kolegu z PRK Partners Viktora Kolibu, specializujícího se právě na uvedenou oblast.

Přečíst článek

EIA

Právníci radí, jak na proceduru posuzování vlivů na životní prostředí

Specialisté z právní kanceláře PRK Partners si v novém díle pravidelného podcastu Právo k Ranní Kávě vzali na paškál proceduru, jejímž cílem je získat představu o výsledném vlivu stavby na životní prostředí a vyhodnocení, zda je z tohoto ohledu vhodné ji realizovat, tzv. hodnocení EIA.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme