Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Virgin Orbit miliardáře Bransona vyhlásila v USA bankrot, firma hledá kupce

Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona vyhlásila ve Spojených státech bankrot.
ČTK / AP

Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma usiluje o prodej majetku, a proto dál hledá kupce. Minulý týden podnik oznámil, že propustí zhruba 85 procent z celkových 750 zaměstnanců. V dokumentech pro konkurzní řízení teď firma uvedla, že k loňskému 30. září měla aktiva přibližně za 243 milionů dolarů (5,2 miliardy korun) a dluh 153,5 milionu dolarů.

Reklama

Virgin Orbit se zabývá vypouštěním komerčních satelitů a je sesterskou společností firmy Virgin Galactic, která působí v sektoru vesmírné turistiky. V lednu se firmě nevydařila mise, jejímž cílem bylo vynést z Británie devět malých satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země. Neúspěch byl pro firmu velkou ranou a prohloubil její finanční potíže.

Miliardář Jeff Bezos s partnerkou Lauren Sánchezovou.

Jeff Bezos pošle partnerku do vesmíru. Poletí s ženskou posádkou

Partnerka amerického miliardáře Jeffa Bezose se chystá na let do vesmíru, a to s posádkou tvořenou výhradně ženami. Pilotka vrtulníku Lauren Sánchezová o svých plánech mluvila v rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal. Raketou Bezosovy společnosti Blue Origin se má začátkem příštího roku do vesmíru vydat šest žen, jejich jména chce Sánchezová zveřejňovat postupně.

Přečíst článek

„V této fázi jsme přesvědčeni, že postup podle kapitoly 11 představuje nejlepší cestu k vytipování a dokončení výhodného prodeje s maximálním ziskem,” uvedl generální ředitel Virgin Orbit Dan Hart. Kapitola 11 amerického insolvenčního zákona firmu chrání před nároky věřitelů a dává jí čas na reorganizaci.

Od listopadu do března poskytla Bransonova společnost Virgin Group firmě pro vypouštění satelitů 50 milionů dolarů prostřednictvím úvěru zajištěného vybavením a dalším majetkem firmy Virgin Orbit pro případ bankrotu. Virgin Orbit, kterou zhruba ze 75 procent vlastní Virgin Group, se po lednovém selhání rakety snažila najít nové financování.

Virgin Orbit miliardáře Bransona na vrchol nedosáhla. Propustí téměř všechny zaměstnance a ukončí provoz

Virgin Orbit miliardáře Bransona na vrchol nedosáhla. Propustí téměř všechny zaměstnance a ukončí provoz

Vesmírná společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona propustí 85 procent zaměstnanců. Firma o tom informovala v oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Firma, které se nepodařilo získat finance, podle médií v brzké době zastaví činnost. Stanici BBC bezprostředně na žádost o komentář neodpověděla.

Přečíst článek

V polovině března zastavila Virgin Orbit provoz a propustila téměř všechny zaměstnance, aby šetřila finance. Bransonova investiční společnost Virgin Investments tehdy vložila do Virgin Orbit zhruba 10,9 milionu dolarů (více než 235 milionů Kč) na financování odstupného a dalších nákladů souvisejících se snížením počtu zaměstnanců. Virgin Orbit očekává, že platby propuštěným zaměstnancům a další náklady budou činit přibližně 15 milionů dolarů. Virgin Investments poskytne společnosti Virgin Orbit další úvěr 31,6 milionu dolarů.

První vyslání družic ze západní Evropy bylo neúspěšné. Raketa vypuštěná v noci na 10. ledna 2023 speciálně upraveným Boeingem 747 společnosti Virgin Orbit, který odstartoval z letiště u města Newquay v britském Cornwallu, kvůli anomálii nedosáhla oběžné dráhy.

Musk a SpaceX si může oddychnout. Bransonova vesmírná mise skončila neúspěchem, akcie padají

První pokus společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona vyslat do vesmíru satelity ze zemí mimo USA a první ze západní Evropy selhal. To znamená ránu pro Bransonovy ambice konkurovat na rychle rostoucím trhu komerčně vypouštěných satelitů. Akcie firmy na neúspěch zareagovaly propadem o dvacet procent, uvedl deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Tržní hodnota společnosti Virgin Orbit v pondělí činila zhruba 65 milionů dolarů. Před dvěma lety přesahovala tři miliardy dolarů. 

Na rozdíl od některých konkurentů, kteří odpalují rakety ze země, Virgin Orbit používá techniku ​​známou jako letecký start, při které je její raketa LauncherOne vysazena ve velké výšce zpod křídla upraveného letadla Boeing Co. 747. Virgin Orbit úspěšně zahájila svou první misi na oběžnou dráhu v lednu 2021 a dokončila čtyři úspěšné lety do roku 2022.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme