Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Velká hudební vydavatelství žalují aplikace na generování hudby pomocí AI

Universal music group, ilustrační foto
Tony Webster/Creative Commons/CC BY 2.0
 ČTK

Velké americké nahrávací společnosti Sony Music, Universal Music Group (UMG) a Warner Records podaly žalobu na firmy Suno a Udio, jejichž internetové aplikace uživatelům umožňují generovat hudbu pomocí umělé inteligence (AI). Podle nahrávacích společností se platformy dopouštějí porušování autorských práv v masovém měřítku.

Reklama

Jde o vůbec první žalobu proti AI platformám v hudebním odvětví. Podle hudebních vydavatelství obě firmy bez souhlasu zkopírovaly velké množství autorsky chráněné hudby, na které následně trénovaly své systémy, jejichž cílem je podle žalob podaných ve státech New York a Massachusetts hudbě tvořené skutečnými lidmi "přímo konkurovat, zlevňovat (ji) a nakonec (ji) zastínit".

Podle žaloby se uživatelům platforem Suno a Udio podařilo znovuvytvořit prvky skladeb jako All I Want For Christmas Is You od Mariah Careyové nebo I Got You (I Feel Good) od Jamese Browna nebo vygenerovat vokály "nerozeznatelné" od interpretů jako ABBA, Bruce Springsteen nebo Michael Jackson. Hudební vydavatelství proto požadují za každou prokazatelně okopírovanou skladbu odškodné až 150 000 dolarů (necelých 3,5 milionu korun).

Nahrávací společnosti tvrdí, že žalované firmy se "záměrně vyhýbají" zveřejnění informací o zdrojích, které použily na trénování své technologie a že by tím "připustily úmyslné porušování autorských práv v téměř nepředstavitelném rozsahu".

Elon Musk stáhl žalobu na OpenAI

Nečekaný zvrat. Musk stáhl žalobu na OpenAI

Miliardář Elon Musk stáhl žalobu za porušení smlouvy na společnost OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT. Podle agentury DPA to vyplývá z podkladů pro soud. Pozorovatelé se domnívali, že Musk měl s žalobou jen slabou šanci na úspěch. Dnes se v San Francisku mělo konat slyšení k návrhu OpenAI na její zamítnutí.

Přečíst článek

Reklama

Odměny pro uživatele

Aplikace Suno je široké veřejnosti přístupná od 20. prosince loňského roku. Pomocí příkazů (promptů) na ní uživatel může zhudebnit svůj vlastní text v kterémkoliv žánru, případně si může prostřednictvím AI nechat vygenerovat i samotný text. V červnu firma oznámila, že se jí od investorů podařilo vybrat 125 milionů dolarů (2,9 miliardy korun). Uživatele, kterým se podaří vygenerovat nejúspěšnější skladby, platforma odměňuje až 10 000 dolary.

Ed Newton-Rex, který vyvíjí vlastní neziskový AI generátor hudby trénovaný na licencovaných skladbách, v březnu pro magazín Billboard napsal, že Suno pravděpodobně na trénování svého modelu bez souhlasu využívá autorsky chráněný obsah.

Dosud se soudní spory s firmami zaměřeným na vývoj AI soustředily zejména na textový obsah. Skupina 17 amerických spisovatelů se loni přidala k žalobě Sdružení autorů (Authors Guild) na OpenAI, firmu provozující jazykový model ChatGPT. Autoři tvrdí, že společnost nelegálně využila jejich dílo, když jejich texty bez souhlasu použila jako trénovací data pro svůj model.

Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?

Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?

Generativní umělá inteligence má sice pořád řadu much, ale už dokáže být užitečná v mnoha oborech. A to i v páchání zločinů. Abyste nenaletěli, měli byste být hodně nedůvěřiví a používat vlastní hlavu.

Přečíst článek

ChatGPT od společnosti OpenAI.

Boj o dominanci v segmentu umělé inteligence sílí. Kolik stojí ChatGPT, Gemini, Copilot a Claude

V České republice je v současnosti dostupná většina velkých jazykových modelů nabízejících využívat takzvanou generativní umělou inteligenci. Vytvářet automatizované texty nebo obrázky nabízí desítky modelů. Nejpokročilejší pak jsou čtyři z nich: ChatGPT od OpenAI, Gemini od Google, Copilot od Microsoftu a Claude od společnosti Anthropic, který je v Evropě dostupný od tohoto týdne. Všechny nabízejí verzi zdarma i placenou verzi. Jaké jsou jejich výhody? A kolik stojí?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Na trhu s hudebními právy se chystá rekordní transakce. Na prodej je katalog kultovních Queen. Na snímku zpěvák Freddie Mercury a kytarista Brian May

Na trhu s hudebními právy se chystá rekordní transakce. Na prodej je katalog kultovních Queen

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme