Už žádné tajnosti. Údaje o průměrném platu mužů a žen za stejnou práci budou dostupné

Zaměstnanci budou mít nově právo získat od zaměstnavatelů informace o tom, jaký je průměrný plat mužů na stejné pozici a kolik v průměru berou ženy. Je to výsledek českého předsednictví v Radě Evropské unie.
České předsednictví v Radě Evropské unie se ve čtvrtek dohodlo se zástupci Evropského parlamentu na kompromisní podobě pravidel, které mají zaměstnancům zajistit přístup k informacím o rozdílu mezi platy mužů a žen pracujících na stejné pozici. EU opatřením reaguje na přetrvávající praxi vyššího ohodnocení mužů oproti ženám za stejnou práci. Dojednaná směrnice by mohla vstoupit v platnost do několika týdnů.
Sdílení, podpora a motivace. V tomto duchu se nesla třídenní konference Equal Pay Day 2022, která se letos konala již po třinácté.
Krize je impulzem k férovější společnosti, shodli se účastníci konference za rovné příležitosti
Leaders
Takzvaná genderová mezera v platech se v EU aktuálně zmenšuje, Evropská komise se však loni předloženým návrhem o platové transparentnosti snaží trend urychlit. Podle unijních institucí v současnosti ženy vydělávají za stejnou práci v průměru o 13 procent méně než muži. V roce 2020 ženy splňující obdobná pracovní kritéria dostávaly o 14,1 procenta méně, zatímco o rok dříve to bylo 14,5 procenta. Česko v uplynulých letech za unijním průměrem zaostávalo.
Právo na stejný plat
Směrnice, na jejímž konečném znění se předběžně dohodly členské státy EU a parlament, by dávala zaměstnancům právo získat od zaměstnavatelů informace o tom, jaký je průměrný plat mužů na stejné pozici a kolik v průměru berou ženy.
Ženy v Česku musí v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2021. Dobrou zprávou ale je, že oproti loňsku je to o devět dní méně. Děje se tak díky růstu výdělků ve vysoce feminizovaných odvětvích, jako je například školství nebo zdravotnictví. Problém je, že efekt covidových bonusů ve zdravotnictví není zrovna trvalý. Nepředstavuje systémovou změnu, míní socioložka a genderová expertka Lenka Simerská.
Ženy letos pracovaly 60 dní „zadarmo“. Den platové rovnosti připadá na dnešek
Leaders
Firmy s více než 100 zaměstnanci pak budou muset relevantním národním úřadům i samotným pracovníkům poskytovat přímo údaje o genderové nerovnosti v daném podniku, uvádí Rada EU v tiskové zprávě. V závislosti na velikosti firmy se mají údaje hlásit každoročně nebo jednou za tři roky. Tresty za porušení nových pravidel mají za úkol zavést jednotlivé unijní země.
„Není pochyb o tom, že muži a ženy si zaslouží dostávat stejný plat, vykonávají-li stejnou práci. Skutečnost zatím bohužel taková není. Dnes děláme velký krok směrem k odbourání platové nerovnosti,” komentoval dohodu rady a parlamentu český ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.