Reklama

Strnad dostal pokutu za převzetí firem bez povolení antimonopolního úřadu

Strnad dostal pokutu za převzetí firem bez povolení antimonopolního úřadu
Hyundai Centrum Praha
 ČTK

Holding Czechoslovak Group (CSG), který vlastní miliardář Michal Strnad, dostal pokutu 4,5 milionu korun. Udělil mu ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že v roce 2019 koupil skupinu sedmi firem dřív, než tuto transakci antimonopolní úřad povolil.

Antimonopolní úřad se nákupem skupiny společností, která zahrnovala například prodejce značek Hyundai a Mazda, začal zabývat loni na konci září, ve zjednodušeném řízení pak nákup povolil v polovině října. 

„Už v době před posuzováním uvedeného spojení získal antimonopolní úřad pochybnosti o tom, zda nebylo spojení uskutečňováno již v době před notifikací fúze k ÚOHS a před vydáním povolujícího rozhodnutí, a proto zahájil správní řízení o možném porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže,” uvedl úřad.

Ve správním řízení pak zjistil, že CSG ovládala zmíněné společnosti nejméně od února 2019, kdy například jmenovala některé jednatele těchto firem. Za spáchání takového přestupku může ÚOHS uložit pokutu až deset milionů korun nebo pokutu do výše deseti procent z obratu pokutované firmy. Skupina CSG ale využila takzvané procedury narovnání, své provinění přiznala a s úřadem spolupracovala. Dosáhla tím snížení pokuty o 20 procent na 4,5 milionu korun. Rozhodnutí úřadu je tak pravomocné, skupina musí pokutu zaplatit.

Sedm firem (Hyundai Centrum CB, Hyundai Centrum Praha, Car Star Praha, Car-Star, Car Star Fleet, Car Star Immo a Whare factory), za jejichž nákup skupina pokutu dostala, CSG prodává holdingu Louda Auto, tuto fúzi začal úřad posuzovat minulý týden, rozhodne ve zjednodušeném řízení do 20 dnů.

Tatra Trucks spojená s holdingem Czechoslovak Group (CSG) se vrací na Slovensko.

Tatra Trucks bude na Slovensku vyrábět podvozky i kabiny náklaďáků

Kopřivnická Tatra Trucks z holdingu Czechoslovak Group (CSG) se vrací na Slovensko. V Trenčíně bude vyrábět podvozky, kabiny a některé typy nástaveb na vozidla značky Tatra.

Přečíst článek

Reklama

Firmy z Czechoslovak Group působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Od roku 2018 skupinu vlastní Michal Strnad, syn miliardáře Jaroslava Strnada. 

Finální montáž vozu v nošovické automobilce Hyundai.

Nošovické automobilce Hyundai loni klesl zisk o dvě pětiny

Automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku loni klesl zisk o 43 procent na 4,2 miliardy korun. Tržby poklesly o 7,5 procenta na 113,96 miliardy korun. Snížení hospodářského výsledku způsobila především koronavirová pandemie, uvedla firma ve výroční zprávě. 

Přečíst článek

Reklama

Související

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Kovanda: Česko táhne dolů čipová krize. I tak ale roste ekonomika nad očekávání

Přečíst článek
Baťa

Češi v životní úrovni dotahují průměr EU. Jsou na roveň s Italy, nejlépe se mají Lucemburčané

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme