Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Švédi se odvrací od Tesly. Meziroční prodeje klesly o 81 procent

Švédi se odvrací od Tesly. Meziroční prodeje klesly o 81 procent
Profimedia
 ČTK

Prodej nových vozů od amerického výrobce elektromobilů Tesla ve Švédsku v dubnu meziročně klesl téměř o 81 procent. Prudký pokles prodeje registruje také Francie, Dánsko, Nizozemsko či Portugalsko. Evropané kupují levnější čínská auta, slabší zájem o vozy Tesla ale souvisí i s tím, že část lidí je nespokojena s politickou angažovaností šéfa automobilky Elona Muska, uvedla agentura Reuters.

Ve Švédsku se podle údajů organizace Mobility Sweden v dubnu prodalo 203 vozů Tesla. Meziročně je to propad o 80,7 procenta. Statistiky zveřejněné ve čtvrtek pak ukázaly, že prodej nových vozů Tesla ve Francii v dubnu meziročně klesl o 59,4 procenta na 863 kusů, uvedla organizace PFA. Od začátku roku prodej vozů Tesla ve Francii klesl meziročně o 43,9 procenta, přičemž trh se zmenšil o 7,3 procenta.

FOTOGALERIE: Jak vypadaly začátky automobilky Tesla

Pokles i v dalších zemích

V Dánsku se minulý měsíc prodalo 180 vozů Tesla, což je meziroční propad o 67,2 procenta, uvedla organizace Mobility Denmark. V březnu propad činil 65,6 procenta. V Nizozemsku prodej Tesly podle tamních automobilových svazů klesl o 73,8 procenta a byl nejnižší pro duben od roku 2022. V Portugalsku se snížil o 33 procent, uvedl automobilový svaz ACAP.

Naopak v Norsku a Itálii prodej dále roste. V Norsku to podle tamní silniční federace bylo o 11,8 procenta. V Itálii se prodej zvýšil o 29,3 procenta, uvedlo ministerstvo dopravy.

Ve Francii se prodej elektromobilů od Tesly propadá už čtyři měsíce. Ačkoliv za propadem je částečně zastaralá nabídka vozů Tesla, analytici upozorňují také na sílící konkurenci a na vliv Muskových politických názorů. Dubnový propad byl výraznější než v březnu, kdy se ve Francii meziročně prodalo o 36 procent vozů Tesla méně.

Robot na výrobní lince

Čínští roboti kráčejí do práce. Úplně stejně jako lidé

Humanoidní roboti (kteří vypadají podobně jako člověk, mají hlavu, dvě ruce a dvě nohy) se dosud nepovažovali za vhodné pro nasazení v průmyslu. Ale teď právě „nastupují“ do několika čínských moderních průmyslových závodů a navzájem tam spolupracují stejně jako lidští zaměstnanci. Robotika tak mění další dlouhodobou „pravdu“.

Přečíst článek

Pomůže modernizovaný Model Y?

Údaje o prodejích vyvolávají obavy o to, zda uvedení modernizovaného Modelu Y v některých zemích může oživit prodej Tesly v Evropě. Zájemci si již mohou vůz objednat ve velké části Evropy, ale na internetových stránkách Tesly v Německu, Británii, Francii a Itálii se uvádí, že předpokládané dodávky budou zahájeny v červnu. Bude tak trvat několik měsíců, než údaje o prodejích ukážou, zda se Tesle podařilo díky aktualizované verzi opět přilákat zákazníky.

Některým lidem v Evropě se nelíbí, jak se Musk angažuje v politice. Jeho názory, které část veřejnosti vnímá jako krajně pravicové, pak vedou k protestům proti Muskovi a k bojkotu jeho firem. Tesla není jediným podnikem, který Musk vlastní. Vede například i firmu SpaceX, která se věnuje dobývání vesmíru, nebo firmu xAI, do které patří i společnost X Corp. Ta provozuje sociální síť X, která se dříve jmenovala Twitter.

Americký prezident Donald Trump Muska pověřil vedením úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), jehož smyslem je snížit náklady na vládu včetně omezení počtu lidí, kteří pracují pro státní instituce. Po zveřejnění čtvrtletních výsledků hospodaření Tesly, které ukázaly výrazný pokles zisku, ale Musk oznámil, že od května se bude práci pro vládu věnovat méně.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Akcie Tesly opět stoupají

Akcie Tesly už zase raketově posilují. Chabým výsledkům i špatným zprávám z Číny navzdory

Přečíst článek
Doporučujeme