Rusové zaútočili na Oděsu. Poškodili památky pod ochranou UNESCO

Rusko podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO.
O útoku informoval server Ukrajinska pravda, podle kterého ve městě vypuklo několik požárů. Ruský úder zasáhl trh mimo jiné i trh Pryvoz.
Rusko naopak informuje o dvou mrtvých ženách kvůli ukrajinskému dronovému útoku na Krasnodarský kraj, v letovisku Soči zahynuly dvě ženy kvůli pádu trosek bezpilotního letounu, uvedl gubernátor regionu Veniamin Kondratěv.
„Rusko zaútočilo na Oděsu. Jedním ze zasažených objektů je trh Pryvoz. Oděský Pryvoz není jen tržnice, je to skutečné srdce Oděské oblasti, kde pulsuje život,“ uvedla Státní služba pro mimořádné situace (DSNS), která na facebooku zveřejnila také fotografie a video z místa, na nichž je vidět historická budova zachvácená plameny, dýmem a zasahující hasiči.
FOTOGALERIE: Následky po útocích dronů v ukrajinském městě Oděsa
Podle šéfa správy Oděské oblasti Oleha Kipera vypukly ve městě požáry na více místech. „V současné době se ví o požáru dvou pater v obytném výškovém domě, střechy dvoupodlažního domu, obchodních pavilonů a čerpací stanice. Jsou také poškozeny architektonické památky v historickém centru Oděsy, které je pod ochranou UNESCO. Informace o obětech se upřesňují,“ uvedl regionální činitel na platformě Telegram. Později informoval o čtyřech zraněných.
Agentura Ukrinform píše o zničení devítipatrové budovy. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba na telegramu napsal, že Rusové v noci zaútočili na přístavy, dopravní uzly a obytné části Oděské oblasti.
Celkový rozsah ruského vzdušného úderu zatím není znám. Podle agentury Unian byly výbuchy v noci slyšet i ve městě Čerkasy, kde jsou zranění civilisté, a podle webu Ukrajinska pravda ruské drony útočily na Mykolajiv, kde vypukly požáry. Ukrajinské letectvo zatím o počtu vyslaných a sestřelených ruských zbraní neinformovalo.
Ruské ministerstvo obrany na telegramu oznámilo sestřelení 39 ukrajinských dronů během noci nad Černým a Azovským mořem a také nad Krasnodarským krajem. Ráno pak ještě hlásilo likvidaci tří bezpilotních letounů nad anektovaným ostrovem Krym a Belgorodskou oblastí. Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu ukrajinského vzdušného útoku, ale pouze o sestřelených strojích. Ruský resort obrany nehlásí ani případné škody.
Gubernátor Krasnodarského kraje Kondratěv nicméně na telegramu napsal, že jím spravovaný region byl vystaven masivnímu ukrajinskému útoku. V Soči podle něj dopadly trosky sestřeleného dronu na ulici, kde se v tu chvíli nacházely dvě ženy, obě zemřely. „Trosky dronu dopadly také na území ropného skladu. V důsledku útoku bylo zraněno 11 lidí,“ dodal regionální činitel.
Server Meduza píše s odvoláním na ukrajinský kanál Exilenova+ o útoku na ropný sklad poblíž letiště v Soči. Kromě toho byl podle stejného zdroje zasažen železniční most v letovisku Adler nedaleko Soči. V obci Sirius, která se nachází několik desítek kilometrů od Soči, byl zasažen ropný sklad, dodala Meduza, v tomto případě s odvoláním na starostu Dmitrije Pliškina.
Německý ministr zahraničí Johann Wadephul vyzval Ukrajinu, aby pokračovala v důsledném boji proti korupci. Učinil tak den poté, co ukrajinský parlament schválil a prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, podle kterého budou protikorupční agentura NABU a Speciální protikorupční prokuratura (SAP) podléhat generálnímu prokurátorovi. Podle Wadephula je tento krok překážkou na cestě Ukrajiny do Evropské unie.
Zákon o boji s korupcí je pro Ukrajinu překážkou na cestě do EU
Politika
Rusko vyřadilo Německo z pětice největších světových producentů piva. V Německu se ho loni uvařilo méně, zatímco v Rusku se produkce výrazně zvýšila. Vyplývá to z dat norimberské společnosti BarthHaas, která je největším světovým obchodníkem s chmelem.
Němci vypadli z pětice největších světových producentů piva. Vyřadili je Rusové
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.