Rada dnes volí generálního ředitele České televize. Kdo může zvítězit?
Rada České televize (ČT) bude dnes volit nového generálního ředitele. Do užšího výběru kandidátů postoupili v polovině května stávající šéf Petr Dvořák, ředitel brněnského studia ČT Jan Souček, bývalý šéf televize Prima Martin Konrád, kreativní producent v ČT Jan Štern a krizový manažer Pavel Hřídel. Podívejte se na jejich profily.
Zvolený generální ředitel musí získat od členů rady alespoň dvě třetiny hlasů, tedy deset hlasů z 15. Pokud v tajném hlasování žádný z kandidátů nezíská potřebný počet hlasů, bude se volba opakovat. V případě opakovaně patového výsledku se může volba posunout na některé z dalších jednání rady.
Přehled finalistů:
Petr Dvořák (58)
Jako jediný v Česku šéfoval veřejnoprávní i plnoformátové komerční televizi. V letech 2003 až 2010 vedl největší tuzemskou soukromou televizi Nova, o rok později byl zvolen Radou ČT generálním ředitelem České televize, kterou ve druhém funkčním období vede dosud. Mandát mu končí v září, což je důvodem nové volby.
Rada ČT vyhlásila výběrové řízení na nového generálního ředitele České televize pro dalších šest let. Uzávěrka přihlášek je 17. dubna. Současnému generálnímu řediteli Petru Dvořákovi vyprší mandát letos na konci září. Vyplývá to z hlasování rady.Česká televize hledá v tendru nástupce Dvořáka
Zprávy z firem
Dvořák vystudoval technickou kybernetiku na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze, v roce 1999 získal titul MBA na univerzitě v Chicagu. Začátkem devadesátých let 20. století byl jedním ze zakladatelů PR agentury B.I.G. Od roku 1993 spolupracoval se společností PPF zesnulého miliardáře Petra Kellnera, za níž byl předsedou dozorčí rady eBanky a v představenstvu Slavie. V roce 2002 po vstupu PPF do Novy se stal jednatelem televize a v květnu 2003 pak generálním ředitelem. Na funkci kandiduje potřetí.
Martin Konrád (52)
Od roku 2008 působil v komerční televizi Prima jako obchodní ředitel, od ledna 2013 do dubna 2014 jako generální ředitel. Nyní od loňského srpna působí jako ředitel mmb media agency Czech. Po odchodu z Primy byl externím poradcem a senior konzultantem ve společnosti Globtime consulting, v roce 2017 na čtyři roky převzal vedení Asociace krajských televizí.
Fenomén Případů 1. oddělení vynesl Českou televizi v roce 2022 k dalšímu titulu nejsledovanější tuzemské televizní skupiny. Podle ředitele programu ČT Milana Fridricha za tím stojí zejména správně nastavený systém kontroly, díky němuž dokáže veřejnoprávní stanice konkurovat komerčním televizím i nové konkurenci ze strany streamingových služeb. Ty podle Fridricha pak nejsou jen konkurencí, ale také partnery. Detaily ale zatím zveřejnit nesmí.Šéf programu ČT Fridrich: Docent je hit, už chystáme druhou řadu. Maďaři natočili vlastní Most
Leaders
Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů VŠE v Praze, obor Mezinárodní obchod. V roce 2005 získal titul MBA na University of New York in Prague.
Jan Souček (48)
Od roku 2014 ředitel brněnského studia České televize, v němž působil i v letech 2005 až 2014 jako moderátor Dobrého rána a mezi roky 2007 až 2012 jako šéfdramaturg Centra zábavné tvorby. Profesní dráhu spojil i s Českým rozhlasem Brno – v letech 1999 až 2002 byl vedoucím Redakce zpravodajství a publicistiky, mezi lety 2012 a 2014 pak editorem Centra zpravodajství ČRo Brno.
Daniel Grunt se stal generálním ředitelem televize Nova. Byznysový portál newstream.cz s ním přinesl poslední rozhovor v jeho předchozí roli, kdy vedl digitální aktivity skupiny CME a měl na starosti rozjezd videotéky Voyo. Přečtěte si, jak vidí budoucnost televizního vysílání.Nový šéf televize Nova Daniel Grunt: Zlomem pro Voyo byl přesun Ordinace za platební bránu
Leaders
V minulosti působil i jako manažer společnosti New Deal Communications a Transparent Communications. Je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Jan Štern (69)
S Českou televizí je spojen téměř třicet let, nyní jako kreativní producent. Od roku 1994 s dvouletou přestávkou do roku 2018 byl producentem televizních pořadů a seriálů. Mezi projekty, které přivedl na svět nebo jim na svět pomáhal, patří kromě jiných, Nadoraz, Další prosím, Největší Čech, Uvolněte se, prosím, Všechnopárty nebo seriál Čtvrtá hvězda. V letech 1999 a 2000 pracoval v televizi Prima jako šéf programu.
Česká tisková kancelář je popelkou mezi veřejnoprávními českými médii. Ví to i Jaroslav Kábele, který v červnu usedne do křesla ředitele. Pozornost politiků je upřena na Českou televizi nebo na Český rozhlas. To Kábeleho trochu mrzí. Agentura, která zásobuje celý český mediální svět novými zprávami, nemá ani koncesionářské poplatky, ani žádné dotace. Musí se živit vlastní ekonomickou aktivitou. Uživit tiskovou kancelář si bere nastupující šéf jako svůj hlavní úkol.Nový šéf ČTK Kábele: Budeme víc oslovovat firmy a instituce. A lépe využívat nemovitosti
Zprávy z firem
Původně vystudoval VŠE a po jejím absolvování pracoval jako programátor. Před rokem 1989 s přáteli vydával samizdatový časopis Prostor a působil v domácí redakci exilových Listů. V průběhu sametové revoluce se angažoval v Občanském fóru, byl předsedou jeho organizační komise, členem Rady OF a v lednu 1990 byl za Občanské fórum kooptován jako poslanec do Federálního shromáždění. Za OF také kandidoval a byl zvolen poslancem Federálního shromáždění ve volebním období 1990–1992. Politiku poté opustil a začal pracovat v médiích.
Pavel Hřídel (53)
Od ledna letošního roku působí jako krizový manažer výrobce roušek a dalšího zdravotnického materiálu Batist Medical. Zastával manažerské pozice ve vícero firmách, mimo jiné byl v letech 2019 až 2022 šéfem Teplárny Strakonice.
Absolvent Vysoké vojenské letecké školy v Košicích (1994), dva roky poté působil jako vojenský pilot.
Do užšího výběru nepostoupili bývalý zahraniční zpravodaj ČT Jiří František Potužník, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón. Do letošního výběrového řízení přišlo původně 13 přihlášek, ale pět z nich nesplnilo náležitosti a rada je hned vyřadila.
A11, všude doma. Tak se bude jmenovat nová celoplošná televize stejnojmenného mediálního domu. Zavoralova A11 startuje celoplošnou televizi
Zprávy z firem
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?