Revoluce ve farmacii? První léky vyvinuté AI se na trhu mají objevit už za šest let

Už na konci desetiletí by mohly být na trhu dostupné první léky zcela vyvinuté umělou inteligencí, uvedl server agentury Bloomberg.
Lídři farmaceutického průmyslu už dlouho slibují, že umělá inteligence podstatně zkrátí čas vývoje nových léčiv a pomůže s odhalováním nových lékových forem, které vědcům dosud unikaly. Do jejího využití už desítky farmaceutických firem investovaly nemalé peníze.
Zatímco většina z nich podle Alexe Zhavoronkova, výkonného ředitele společnosti Insilico Medicine, v současnosti využívá AI v dílčích krocích, právě Insilico Medicine ji začleňuje do všech fází - od počátečních hypotéz, až po optimalizaci léku pro klinické testy.
Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Je to jedna z největších investic od firem, které se snaží přizpůsobit celní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Investice vytvoří více než 12 tisíc pracovních míst. Z toho 6500 jich vznikne ve stavebnictví a 1000 v nových a rozšířených závodech firmy.
Švýcarský výrobce léků Roche plánuje v USA investice za desítky miliard dolarů
Zprávy z firem
„Překvapilo by, kdybychom se prvního léku vytvořeného čistě jen pomocí umělé inteligence nedočkali už během pěti, maximálně šesti let. Doufám, že my budeme první, aktuálně ve firmě pracujeme hned na 40 programech současně,“ uvedl Zhavoronkov v rozhovoru pro Bloomberg.
Podle analýzy společnosti Market Research Future (MRFR) trh s léky dosahoval v roce 2013 velikosti cca 3,76 miliardy dolarů, predikce nicméně hovoří o permanentním nárustu. Investice do využití AI při vývoji léčit by postupně měly vyrůst až na úroveň 25 miliard dolarů.
Společnost Insilico působící v USA, Číně, na Blízkém východě a v Kanadě, před časem oznámila vstup na hongkongskou burzu.
Dlouhá desetiletí zpřísňovali zákonodárci pod tlakem veřejnosti bezpečnostní pravidla pro farmaceutický průmysl. Nyní se naopak formuje skupina lidí, která chce kvůli prodloužení života užívat i neprověřené léky. Cynicky hodnoceno: oni chtějí hodně riskovat, a my ostatní bychom – snad – mohli na jejich úkor vydělat.
Vytvořit „stát dlouhověkosti“ může být dost rizikové. Rodí se nový přístup k bezpečnosti medicíny
Enjoy
Stará antibiotika ztrácejí účinnost, je potřeba je nahradit. Farmaceutické firmy se však obávají, že pokud se bakterie stanou proti novému výrobku odolné už brzy po zahájení prodeje, lék si na sebe ani nestačí vydělat.
Farmaceutický průmysl vyhlíží nová antibiotika a současně se jich bojí
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.