Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Blackout tvrdě zasáhl české gastro

Čechům kvůli obnovitelným zdrojům hrozí častější blackouty
ČTK
 ČTK

Páteční masivní výpadek elektrické energie v části Česka způsobil gastronomickému sektoru škody v řádu desítek milionů korun. Restauracím, kavárnám a hospodám vznikly ztráty kvůli vyhozenému jídlu či zrušeným rezervacím. Podnikatelské organizace proto žádají ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) o návrh kompenzačních opatření, uvedly to Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Organizace kritizují Vlčka za to, že dopady blackoutu podceňuje. „Výpadek elektřiny znamenal nejen ztrátu všech připravených pokrmů, ale také zrušení tisíců rezervací a zásadní výpadek tržeb. Ministr Vlček by měl přestat bagatelizovat dopady blackoutu a začít jednat. Česká gastronomie potřebuje pomoc, ne prázdná fráze,“ uvedl předseda sekce gastronomie Hospodářské komory ČR Luboš Kastner. Kastner mimo jiné upozornil, že páteční blackout zasáhl gastronomický sektor ve chvíli, kdy se připravoval na klíčový den týdenního provozu. Pátek pro většinu podniků bývá zásadním termínem pro týdenní tržby, dodal.

Vyčíslení škod

Podnikatelské organizace požadují, aby se vláda více zajímala o škody v postiženém sektoru. Chtějí například, aby okamžitě vyčíslila způsobené škody a navrhla podporu pro postižené podniky. „Je neakceptovatelné, aby ministr prohlašoval, že blackout neměl vážné dopady, aniž by se zajímal o konkrétní škody v jednotlivých sektorech,“ podotkl Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Mezi další požadavky patří systémové řešení prevence podobných výpadků v budoucnu včetně zlepšení komunikace s postiženými podnikateli.

Páteční výpadek podle organizací zároveň poukázal na současné problémy gastronomického sektoru, mimo jiné na byrokratickou zátěž nebo na špatné fungování dozorových orgánů. Do svých požadavků proto zařadily i zjednodušení administrativy pro podnikatele, důrazné postihování šedé ekonomiky nebo návrat k nediskriminačnímu nastavení DPH pro gastronomii. „Podnikatelé v gastronomii musí každý den čelit nejen zbytečně vysokým nákladům a stále rostoucí byrokracii, ale i tomu, že vláda zavírá oči před nekalou konkurencí," upozornil Tomáš Prouza, prezident SOCR.

Škody podle Prouzy postihly i obchody, i když v menší míře než gastronomii. „I tak se budou počítat v milionech korun, jak kvůli neprodaným potravinám, které se musely zlikvidovat, tak kvůli výpadku tržeb a dodatečným nákladům na znovuuvedení prodejen do provozu,“ uvedl Prouza.

Výpadek elektrického proudu způsobilo roztržení vodiče. Bez elektřiny se po poledni ocitl asi milion odběratelů, do pátečního večera se podařilo obnovit dodávky do všech postižených míst.

Briefing po jednání Ústředního krizového štábu, který byl svolán kvůli rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku

Dalibor Martínek: Přepálil se jeden drát a nikdo za nic nemůže? Takhle stát nemůže fungovat

Ministr průmyslu Lukáš Vlček uspořádal tiskovou konferenci, kam v rychlosti nahnal šéfa ČEPS, svého podřízeného, Martina Durčáka. Aby veřejnosti vysvětlili, že nikdo za nic nemůže, že to byla vyšší moc. Durčák se musel vrátit z dovolené, seděl před kamerami v tričku. Což není nic proti ničemu.

Přečíst článek

Čechům kvůli obnovitelným zdrojům hrozí častější blackouty

Lukáš Kovanda: Čechům kvůli obnovitelným zdrojům hrozí častější blackouty

Obnovitelné zdroje, z povahy neřiditelné, zásadně přispívají ke zvýšení zranitelnosti přenosových soustav. Do značné míry mohou za dubnový španělský blackout. Zda a v jaké míře mohou za nynější blackout český – jehož škody budou minimálně ve stovkách milionů korun –, se teprve ukáže. Bude to předmětem dalšího vyšetřování. Rizika spojená s obnovitelnými zdroji s jejich rostoucím podílem na energetickém mixu ale tak jako tak stoupají.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme