Obcházel Bosch sankce po Krymu? Jeho díly našli v ruských obrněncích
Německé ministerstvo hospodářství vyšetřuje firmu Bosch kvůli možnému porušení zákazu vývozu zboží dvojího užití do Ruska, napsal týdeník Der Spiegel. Vývozní embargo na zboží, které by mohlo sloužit vojenským účelům, platí od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Bosch odmítá, že by díly dodal přímo výrobcům ruských obrněnců, v nichž součástky objevili ukrajinští vojáci.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba už dříve řekl, že Ukrajina, která čelí ruské invazi, našla součástky od firmy Bosch v ruských ozbrojených vozidlech.
„Před několika dny naše armáda zabavila ruská pěchotní vozidla - a my jsme se podívali do jednoho z těchto vozidel a viděli jsme, že jednu z hlavních součástí, které to vozidlo pohánějí, skutečně dodala společnost Bosch,” řekl Kuleba německé moderátorce Anne Willové v jejím nedělním politickém pořadu na kanálu ARD. „Není správné, že Německo mělo v posledních letech rozsáhlou obrannou spolupráci s Ruskem,” dodal ministr.
Případ souvisí se sankcemi Evropské unie, které od ruské anexe Krymu z roku 2014 omezily vývoz zboží dvojího užití. Bosch uvedl, že jej ukrajinské ministerstvo ve věci kontaktovalo, a potvrdil, že šlo skutečně o jeho výrobek. Tvrdí ale, že ho nedodal přímo výrobci zmíněných vozidel.
>>>>>> Vše k aktuálnímu dění na Ukrajině sledujte zde <<<<<<
„Bosch nové objednávky z Ruska a od ruských výrobců automobilů už nepřijímá, pokud jde o objednávky náhradních dílů pro prodejce a dílny. Zastavili jsme i dodávky stávajících objednávek v Rusku,” uvedl mluvčí firmy.
Spolková vláda bude informace o porušení sankcí předávat přímo příslušným orgánům vyšetřování a státnímu zastupitelství, uvedlo ministerstvo hospodářství. Zdroje z německé vlády tvrdí, že se tak už stalo.
Vývoz zboží dvojího užití je dlouhodobě kontroverzní, protože jej firmy a německé úřady jen velmi obtížně kontrolují, upozornil Der Spiegel. Zásadní je spolupráce se zeměmi, kam se zboží vyvezlo, což je v případě ruských celních orgánů krajně nepravděpodobné, dodává list.
Sporné Podněstří s ruským separatistickým obyvatelstvem se může stát rozbuškou. Vojensky je země velmi slabá, upozorňují bezpečnostní analytici. Příštím Putinovým cílem může být Moldavsko, varuje analytik
Politika