Reklama

Zelené oázy v poušti. Český GreeenTech v Dubaji boduje, bude i v místní Ikei

Zelené oázy v poušti. Český GreeenTech v Dubaji boduje, bude i v místní Ikei
Petra Jansová

O technologii pěstebních kontejnerů od firmy GreenTech je v Dubaji zájem. Její zakladatel, Dmitrij Lipovski, doufá, že si z Expa přiveze kontrakty za 10 milionů korun. „Švédům se to hodně líbí a chtějí naší technologii využít i v dubajské pobočce řetězce Ikea. A podařilo se nám dohodnout už i s jednou českou restaurací v Dubaji, která si od nás farmu z pavilonu odkoupí,” říká Lipovski.

Jaké jsou první dojmy z Expa?

Start byl pozvolnější, ale začíná se to tu pomalu rozbíhat. O našem projektu a celkově o českém pavilonu se začíná hodně mluvit. Naše bylinková farmička tady je skutečně malá, týdně jsme schopni vyprodukovat asi dvacet porcí mikrobylinek a asi 15 porcí salátů, které primárně dodáváme do Plzeňské restaurace v našem pavilonu. Zájem ale registrujeme i ze strany ostatních pavilonů, v nichž mají restaurace.

Kam tedy výpěstky z vaší hydroponické zahrady v rámci Expa míří?

Zájem mají z Holandska, Lucemburska, Saudské Arábie, Ukrajiny a také ze Švédska. Právě Švédům se technologie hodně líbí a chtějí ji využít i v dubajské pobočce řetězce Ikea. A podařilo se nám dohodnout už i s jednou českou restaurací v Dubaji, která si od nás farmu z pavilonu odkoupí. Do Prahy se tedy už nevrátí.

Reklama

Z Dubaje si chceme přivézt zakázky za 10 milionů

Investice do účasti na Expu tedy nelitujete?

Absolutně ne. Z Prahy by se mi nepodařilo navázat kontrakty s podobnými subjekty. Navíc Dubaj je vzhledem k tomu, že tady nic neroste, pro naše podnikání zemí zaslíbenou. Nejenom česká restaurace zde bojuje s dodavateli. Dodavatelské řetězce ve food segmentu zde opravdu moc nefungují.

Jak velké zakázky plánujete z Dubaje přivézt?

Mým cílem je odjet se zakázkami za 10 milionů korun.

Kolik jste investovali do účasti na Expu?

Se vším všudy asi jeden milion korun.

Vaše „farma“ je i na nejnovějším Manifestu na Andělu. I tam se vám podařilo získat nějaké zakázky?

Už teď vím, že to byl hodně dobrý nápad, máme totiž hodně zajímavých poptávek. Jde o velké české firmy, které se o nás dozvěděli právě díky tomu, že někdo z jejich manažerů Manifesto navštívil. Projde tam tudy hodně lidí, a mít možnost prezentovat tam naši technologii, je skvělou marketingovou příležitostí. Odběr z našich výpěstků odtamtud je už jen takovou přidanou hodnotou.

Předpokládám, že vaším byznys modelem je prodej technologií, nikoliv produktů.

Ano, jsme spíš technologickou firmou než zelináři.

Na koho tedy s vaší technologií cílíte?

To záleží na typu technologie. V případě kontejneru, který znáte z Manifesto Marketu, cílíme na zemědělce nebo restaurační řetězce. Ale může jít třeba i firmu typu Škodovka, která provozuje firemní kantýnu. Pro takovou společnost je tedy na jedné straně výhodné, že má zajištěný odběr, a na straně druhé může ve své výroční zprávě demonstrovat snahu o snižování uhlíkové stopy.

Investice se vrátí do 3,5 roku

A na kolik takový kontejner vyjde?

Ten, co je na Manifestu, stojí 3,5 milionu bez DPH.

Kdy se firmě tato investice vrátí?

Přibližně do tří let.

Vilu v Tróji navrhli architekti a designéři ze studia Coll Coll.

Vila v Troji za 80 milionů má výjimečný výhled na Prahu i do budoucnosti

Po návratu z Kanady se chtěl mladý pár usadit v Praze. Snil o domě, ve kterém bude klidně žít i pracovat. Výsledkem je vila postavená v duchu palladiánských staveb s technologiemi ovládanými umělou inteligencí.

Přečíst článek

Nabízíte také designovou hydroponickou zahradu, ta je učena pro koho?

Ta zaujala například místní developery. Hodí se třeba do kanceláří, jde o modulární systém, díky kterému můžete rostlinami nechat porůst třeba i dvacet metrů dlouhou zeď. 

Kromě emirátu, který trh vnímáte pro vaše technologie jako perspektivní?

Velkou Británii, bohužel ale na to, abychom tam směřovali a využili díru v dodavatelských řetězcích po brexitu, nemáme personální kapacitu.

energie

Michal Macenauer: Elektřina zlevní, i tak vydělá ten, kdo si pořídí vlastní zdroj

V posledních měsících, a především týdnech, pozorujeme nebývalý růst ceny elektřiny a prakticky všech nejen energetických komodit. Elektřina je v současnosti nejdražší v historii a je dokonce i nad úrovní rekordního roku 2008. 

Přečíst článek

Vila v Kostelci nad Ohří vznikla podle návrhu architektů ze studia ADR.

Na místě cihelny stojí vila s bazénem a heliportem

Horizontální vila s dřevěným obkladem stojí na místě někdejšího industriálního areálu. Objekt vznikl podle projektu architektonického ateliéru ADR.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme