Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nvidia jede. Zisk výrobce čipů vzrostl o 769 procent

Zisk výrobce čipů Nvidia ve čtvrtletí díky zájmu o AI vzrostl o 769 procent
ČTK
 ČTK

Americkému výrobci čipů Nvidia prudce vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk na 12,3 miliardy dolarů (287,3 miliardy korun) z 1,4 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Hlavním pohonem růstu byl zájem o čipy pro umělou inteligenci (AI). Tržby stouply o 265 procent na 22,1 miliardy dolarů.

Reklama

Analytici očekávali ve čtvrtletí v průměru tržby 20,4 miliardy dolarů. Tržby v divizi technologií pro datová centra se zvýšily pětinásobně na 18,4 miliardy dolarů. Technologie firmy Nvidia, původně vyvinuté pro grafické karty, se osvědčila pro výukové aplikace s AI. Díky tomu podnikání firmy a její hodnota na burze prudce rostou.

Jen od počátku letošního roku akcie Nvidie stouply o více než 30 procent. Firma se dostala mezi nejhodnotnější na světě, její tržní kapitalizace činí téměř 1,7 bilionu dolarů. V reakci na výsledky hospodaření akcie firmy před oficiálním začátkem obchodování na burzách ve Spojených státech vykazovaly nárůst o více než 14 procent. Ve středu přitom o 2,8 procenta klesly a uzavřely na 674,72 dolarů.

Akcie firmy byly před zveřejněním výsledků pod tlakem, protože investoři se obávali, že firma nebude schopna splnit vysoká očekávání. Na podzim 2022 se navíc akcie prodávaly zhruba za 130 dolarů, takže za rok a čtvrt se jejich cena více než zpětinásobila.

Evropské automobilky kují společný plán, jak přežít čínskou automobilovou invazi

Automobilky Volkswagen, Renault a Stellantis nyní přemýšlejí o dříve nemyslitelném - tito zapřisáhlí konkurenti zkoumají možnosti spojení, aby mohli vyrábět levnější elektromobily a odvrátili existenční hrozby, píše Bloomberg.

Přečíst článek

„Výsledky Nvidie za poslední tři měsíce v minulém roce překonaly vysoká očekávání analytiků,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. „Tržby za GPU procesory, které jsou za poslední rok jedním z nejvíce poptávaných zboží, jelikož zrychlují výpočetní technologii potřebnou k práci velkých jazykových modelů, tvoří převážnou většinu tržeb Nvidie. Akcie společnosti svou výkonností přilákaly spoustu pozornosti a skepse, zda AI není pouhá bublina. Výsledky ukázaly, že nikoliv,“ dodal.

Generální ředitel Jensen Huang analytikům řekl, že poptávka po nejnovějších produktech Nvidie bude po zbytek roku nadále převyšovat nabídku. Firma zvyšuje výrobu, poptávka ale podle něj nevykazuje žádné známky zpomalení.

„Generativní umělá inteligence odstartovala nový investiční cyklus,“ řekl Huang. To podle něj v příštích pěti letech povede ke zdvojnásobení instalované základny světových datových center a bude představovat roční tržní příležitosti v řádu stovek miliard.

V prvním čtvrtletí Nvidia očekává tržby zhruba 24 miliardy dolarů. Analytici počítají s tržbami 22 miliard dolarů.

Japonský akciový index překonal rekord z roku 1989

Japonská burza je letos jak utržená ze řetězu. Nyní překonala rekord z roku 1989

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 poprvé překonal hranici 39 tisíc bodů, a zdolal tak rekord z roku 1989. K růstu pomohlo zejména posílení akcií výrobců čipů v reakci na výsledky americké společnosti Nvidia, které překonaly očekávání trhu. Japonský index uzavřel růstem o 2,19 procenta na 39 098,68 bodu, což je rekordní závěrečná hodnota. Přes den se dostal až na průběžné maximum 39 156,97 bodu, ukazují záznamy tokijské burzy.

Přečíst článek

Podnikání firmy částečně brzdí opatření přijatá americkou vládou, která zakazují dodávky technologií AI do Číny. Nvidia tam nesmí prodávat nejmodernější čipové systémy používané k trénování AI.

Za celý loňský rok firma zvýšila čistý zisk na 29,76 miliardy dolarů z předloňských 4,37 miliardy dolarů. Tržby stouply o 126 procent na 60,9 miliardy dolarů.

Nvidia byla založena v roce 1993 a začínala jako dodavatel grafických karet pro hráče počítačových her. V posledních dvou letech se povědomí o této firmě výrazně zvýšilo, když se ukázalo, že její technologie je schopna zvládat i náročné úlohy AI. Její akcelerátory H100, což jsou hardwarové komponenty sloužící k urychlení výpočetních operací, se staly legendárními. Zákazníci se jich snaží získat co nejvíce. Největší klienti, mezi které patří Amazon, Meta Platforms, Microsoft a firma Google ze skupiny Alphabet, mají na celkových tržbách podíl téměř 40 procent.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Skotský ekonomický historik Niall Ferguson

Historik Niall Ferguson o AI: Tyto otázky určí, jak umělá inteligence změní svět

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme