Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový fenomén: Sdílení elektřiny ze solárů. Výhodné pro všechny

Nový fenomén: Sdílení elektřiny ze solárů. Výhodné pro všechny
iStock
Dalibor Martínek

Když svítí slunce, máte solární panel na střeše rodinného domu a jste v práci, elektřinu zrovna nepotřebujete, vzniká takzvaný přetok elektřiny. Nevyužitá elektřina přichází vniveč. Jak tuto elektřinu zachránit, a ještě vydělat nějaké peníze, k tomu slouží čím dál oblíbenější sdílení elektřiny.

Vytvoří se skupina odběratelů, ne nijak velká, pár příbuzných nebo sousedů, kteří elektřinu z fotovoltaiky odeberou. Každý člen takové skupiny na tom může vydělat tisíce korun ročně.

„Je to propojení výrobců elektřiny a spotřebitelů. Probíhá v reálném čase, kdy výrobci elektřiny předávají přetok výroby spotřebitelům,“ říká Šárka Fialová, vedoucí obslužných procesů ve společnosti E.ON.

E.ON se do sdílení elektřiny pustil ve velkém. Vytvořil oddělení E.ON Partner sdílení, které poskytuje poradenství v této oblasti. Zdarma. Zajišťuje veškerou administrativu, která je se sdílením elektřiny spojená. „Poradíme, jak by skupina sdílení měla být složená.“

Nejdřív se skupina, která chce sdílet elektřinu, musí domluvit, jaká pravidla si pro sdílení elektřiny nastaví. Kolik procent vyrobené elektřiny kdo odebere. Je také potřeba, aby vznikl takzvaný správce skupiny. Obvykle je to ten, který má solární panely a elektřinu vyrábí.

Správce bude skupinu zastupovat například při komunikaci s Elektroenergetickým datovým centrem (EDC). Jde o subjekt energetického trhu. Provozovatelé výroben se u něj musejí registrovat, aby mohli elektřinu sdílet do skupiny. „Zákazníka v rámci E.ON Partner sdílení zaregistrujeme do portálu EDC,“ říká Fialová. E.ON Partner sdílení nabízí i další poradenské služby. Například poradí, jaký elektroměr je potřeba mít a kde ho sehnat.

Premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš v jaderné elektrárně Dukovany

Tendr století. Smlouva o Dukovanech je plná utajených pasáží

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších 15 miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to server e15.cz. 

Přečíst článek

Jan Palaščák

Nebyl to blackout, říká Palaščák

Česko v pátek šokoval masivní výpadek elektrického proudu. Nešlo ale ani o přetížení sítě soláry, ani o kyberútok. Hlavně nepanikařit a nedělat předčasné závěry, říkají odborníci. Výhodu v takových situacích mají decentralizované systémy.

Přečíst článek

Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím

Skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře poslední energetickou krizi zvládla dobře, udělala si z ní ale jasný závěr. „Svět se mění a stává se více volatilním, nestabilním,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Milev, výkonný šéf této mezinárodní skupiny se sídlem v Praze. „Musíme být připraveni na to, že krize budou přicházet, umět s nimi žít, počítat s vyšší nestabilitou a výkyvy cen energií.“

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Solární panely zdraží

Lukáš Kovanda: Solární panely zdraží. Je to jen další důkaz neschopnosti EU

Přečíst článek
Doporučujeme